italyan boya

Evinizdeki Her Oda İçin Dekoratif Boya Fikirleri

Boyama, genellikle evinizin içini güncellemenin en kolay ve en uygun maliyetli yöntemidir. Bununla birlikte, duvarlarınıza yeni bir boya gölgesi yapıştırmak, eskimiş bir dekorasyon hilesidir. Tamamen yeni ve heyecan verici bir şey yapmak istiyorsanız, dekorunuza dekoratif boya eklemeyi düşünün.

Dekoratif boya kaplamaları veya yapay kaplamalar, evinize benzersiz, kişisel bir hava katmanın kolay bir yoludur.

Düzenli olarak bir duvar boyuyormuşsunuz gibi hazırlanmayı unutmayın. Duvarı hafifçe yıkayın, tüm priz kaplamalarını çıkarın, mümkün olan tüm mobilyaları hareket ettirin ve açıkta kalan yüzeylere örtü veya gazete koyun.

Boya yapma konusundaki beceri seviyeniz ne olursa olsun, evinizin herhangi bir odasında dekoratif bir boya yapabilirsiniz.

Mutfak

Buluşmalar her zaman mutfağa taşınıyor gibi görünüyor, bu nedenle bu önemli toplanma alanını kişiselleştirmek için bu dekoratif teknikleri deneyin.

Başlangıç: Stencil

Backsplash’inizi bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız şablon yapmayı deneyin. Kalıplama tamamen özelleştirilebilir; puantiyeler, çizgiler ve hatta en sevdiğiniz yazılı alıntılar dahil olmak üzere istediğiniz herhangi bir tasarımı kullanabilirsiniz.

Mevcut bir kalıplama trendi, tekrar eden bir geometrik tasarıma sahip bir şablon kullanarak dekoratif karoyu taklit etmeyi içerir. Mutfağınızdaki tüm duvarı bu yapay döşeme tarzında şablonlamak yerine, mutfağınıza biraz karakter kazandırmak için onu backsplash için bir vurgu olarak kullanın.

Nihai sonuç, çok fazla zaman ve beceri gerektirmiş gibi görünse de, şablon oluşturmanın tek zor yanı, siz boyamadan önce desenin hizalandığından emin olmaktır.

Uzman: Renk Yıkama

Biraz daha boya deneyiminiz varsa, ilk olarak İtalya’da popüler olan bir teknik olan renkli yıkamayı deneyin. Görünür fırça darbeleri ve sıcak renk paleti ile bu kaplama, Eski Dünya’yı çağrıştıran davetkar, rustik bir görünüm yaratır.

Bu görünümü elde etmek için istediğiniz rengi kullanabilseniz de, renk yıkama genellikle kadife çiçeği veya pişmiş toprak gibi sıcak renklerin üç farklı (ancak tamamlayıcı) tonuyla yapılır. Daha açık, havadar gölgelere yapışmak, mutfağınızı açmaya ve aydınlatmaya yardımcı olacaktır.

İşte uygulamanız gereken adımlar:

1. Hazırlık: Duvarları normalde bir boyama işi için yaptığınız gibi hazırlayın, tüm kusurları macunladığınızdan ve zımparaladığınızdan ve döşeme ve kalıcı armatürleri bantladığınızdan emin olun.

2. Astarlama: Özellikle koyu bir rengin üzerini boyuyorsanız, duvarları beyaz veya renkli bir astarla boyayın.

3. Boya: Bir rulo kullanarak, duvarı seçtiğiniz ana renkten eşit bir kat (veya kapladığınız boya rengine bağlı olarak iki kat) ile kaplayın.

4. Katman: Baz kat kuruduktan sonra, sır ile incelttiğiniz tamamlayıcı boya renklerinden birini kullanarak ilk kat renkli yıkamayı çapraz tarama deseninde uygulayın. Temel rengin görünmesini sağlamak için fırça darbelerinizi nispeten birbirinden uzak tutun.

Not: Bu tekniğin önemli bir kısmı, fırçayı çok sık boya ile doldurmamaktır. Çapraz tarama desenini boyamaya devam ederken, kurutma fırçası boyanın dağılmasına yardımcı olacaktır. Üzerinde boya kalmadığında fırçayı yeniden doldurun.

5. Tekrar katlayın: üçüncü renginizi kullanarak, yine sır ile inceltilmiş, 4. adımı tekrarlayın.

6. Bitirin: ikinci kat cilayı uygularken, ıslak boyayı kuru bir fırçanın ucuyla fırçalayın. Bu, sert fırça darbelerini harmanlayacak ve yumuşatılmış bir etki yaratacaktır.

Oturma Odası

Ev, ocağın olduğu yerdir. Oturma odası, evinizdeki en ortak yerlerden biridir ve dekoratif bir boya eklemek, kişiliğinizi bu alana taşımanıza yardımcı olacaktır.

Acemi: Asit

Oturma odanız 70’lerin ahşap panellerine bir geri dönüş ise (ve şık bir şekilde değilse), asitlemeyi düşünebilirsiniz. Asitleme tekniği, bir odayı aydınlatmak için hafifçe badanalı ahşap panelleri içerir. Doğru yapıldığında, bu teknik kavak çamının gri-beyaz kabuğunu çağrıştırır.

Bir badana veya sulandırılmış beyaz astar kullanarak ahşabın küçük bir bölümünü boyayın. Ahşabın damarına karşı çalışarak, badana solüsyonunu kuru, temiz bir bezle ahşaba sürün.

Başka bir temiz bez alın ve fazla boya veya lekeyi çıkarmak için beyaz badanalı bölümü silin, bu kez damarla çalışın.

Her seferinde bir bölümde odanın içinde dolaşırken bu adımları tekrarlayın.

Uzman: Mermer

Doğal mermer, bir duvar, dekoratif sütun veya tezgah için güzel bir vurgudur, ancak yüksek fiyat etiketi ile gelir. Dekoratif bir boyama tekniği olan ebru, gerçeğinden ödün vermeden mermerin görüntüsünü taklit eder.

İyi bir mermer yapmak için çok fazla sabır, zaman ve becerinin yanı sıra birkaç özel alete ve bir tüye ihtiyacınız olacak. Evet, doğru okudunuz. Tüy, mermerdeki damarları doğru bir şekilde taklit edebilecek tek araçtır.

Kendi başınıza mermer yapmayı denemek istiyorsanız, çevrimiçi olarak bazı öğreticiler izleyin ve sürecin birkaç ilk elden anlatımını okuyun. Kılavuz olarak kullanmak için bazı hurda mermer parçalarını takip edin ve tekniğinizi uygulamak ve mükemmelleştirmek için kendinize bolca zaman ayırın.

Ev Ofisi

Bu odada çok iş yapılır, o halde üretkenliğinize ve yaratıcılığınıza yardımcı olması için neden yapay yüzeyler kullanmıyorsunuz?

Başlangıç: Kara Tahta Duvar

Son derece görsel bir kişiyseniz, ev ofisinize bir kara tahta vurgu duvarı eklemeyi düşünün.

Kara tahtaya yazma hissi gibisi yoktur. Kendinizi üretken hissetmenizi sağlar ve yapılacaklar listelerinizi ve proje hedeflerinizi görmesi kolay tek bir yerde takip etmenize yardımcı olur.

Kara tahta boyası çoğu ev geliştirme mağazasında mevcuttur. Yapmanız gereken tek karar, yeşil veya siyah kara tahtayı tercih edip etmeyeceğinizdir.

Herhangi bir kusura özellikle dikkat ederek, normal bir boyama projesi için yaptığınız gibi duvarı hazırlayın. Kara tahta boya formüllerinin çoğu çabuk kurur, bu nedenle eşit bir kaplama için, ilkinden yaklaşık iki saat sonra ikinci bir kat uygulamayı planlayın.

Duvarın gece boyunca kurumasını bekleyin ve ertesi sabah ilk iş olarak tebeşirinizi çıkarın.

Uzman: Renk Engelleme

Renk engelleme, tamamlayıcı renkleri geometrik şekillerde eşleştiren modern, modadan ilham alan bir boyama tekniğidir. Etkisi cesur ve benzersizdir ve bu boyama tekniği, bir duvarı nesnelere güvenmeden dekore etmenin iyi bir yoludur.

Verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olacak canlandırıcı, yaratıcılığı harekete geçiren bir ortam yaratmak için ev ofisinizde renk engellemeyi kullanın. Parlak renkler zihninizi harekete geçirir ve iyimserlik ve yaratıcılığı çağrıştırır. Tam etkiyi elde etmek için turuncu ve sarının doygun tonlarını beyaz ve gri gibi yumuşak renklerle eşleştirin.

Bir duvarı nasıl renklendireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

1. Duvarı normalde bir resim projesi için yaptığınız gibi hazırlayın.
2. İki kat nötr renk uygulayın.
3. Boya kuruduktan sonra, daha parlak renkle doldurmak istediğiniz şekilde maskleme bandını eşit ve düzgün bir şekilde uygulayın. Çizgilerinizin tam olarak istediğiniz yerde olduğundan emin olmak için gerekirse bir düz kenar ve bir seviye kullanın.
4.Oluşturduğunuz şekli doldurmak için parlak boya rengini kullanın. Boyanın tamamen kurumasını bekleyin, bandı çıkarın ve eserinize hayran kalın.

Banyo

Evinizin geri kalanını boyarken banyoyu da unutmayın. İşte banyonuzun dekorunu güncelleyebilecek bazı dekoratif boyama teknikleri.

Başlangıç: Bez Yuvarlama

Bez yuvarlama tam olarak göründüğü gibi. Bir kat boya uygulamak için geleneksel bir boya rulosu kullanmak yerine, bu teknik buruşuk bir havlu veya çanta gerektirir. Paçavra rulosunun etkisi renkli yıkamanınkine benzer, ancak süreç o kadar emek yoğun değildir.

Bez rulo, aynı rengin farklı tonları kullanılarak yapıldığında en iyi şekilde görünür; örneğin, havadar, daha açık bir mavi ile sarılmış sakinleştirici, yüksek oranda doygun gök mavisi bir bez parçası.

Bu proje için boya satın aldığınızda, saten parlaklığı olan temel rengi satın alın. Yumurta kabuğu veya mat bir yüzey, vurgu rengiyle çalışmayı gerekenden çok daha zor hale getirecektir. Kolayca yayılmasını ve temel katı tamamen kaplamamasını sağlamak için vurgu rengini şeffaf akrilik cila ile inceltin.

Çalışmanızı değerlendirebilmek ve gerekirse yeniden boyayabilmek için küçük bölümler halinde çalışın. Bez kullanarak etrafı daha fazla kirletmek istemiyorsanız, boya rulonuz için bezle alacağınız etkiyi taklit edecek özel bir sünger rulo satın alın.

Ruloyu ister bezle ister ruloyla sarın, tüy bırakmayan bir malzeme seçtiğinizden emin olun, böylece bitmiş yüzey küçük liflerle bozulmaz.

Uzman: Venedik Sıvası

Boya yıkamaya çok benzeyen Venedik sıvası, klasik Avrupa evlerinin estetiğini çağrıştırması amaçlanan dekoratif bir tekniktir.

Duvarı hazırladıktan sonra, daha sonra uygulayacağınız sıvaya benzer bir renkle boyayın.

Geniş, süpürme darbeleri kullanarak, duvardaki sıvayı bir macun spatulası veya macun bıçağı ile katmanlayın. Kusurluluk, bu tekniğin cazibesinin bir parçasıdır, bu nedenle, sıvanın her vuruşunu tam olarak doğru yapmak konusunda çok fazla endişelenmeyin.

İlk katı bitirdikten sonra spatulanızı veya macun bıçağınızı durulayın ve ikinci katı uygulamadan önce sıvanın birkaç saat kurumasını bekleyin.

Bitirmek için çok yüksek görünen tüm alanları zımparalayın ve duvarı nemli bir bezle silin. İsteğe bağlı son adım, duvarı korumak için bir kat vernik uygulamaktır.

Yatak Odası

Yatak odanız sizin cennetinizdir. Kişilik eklemek ve alanı sakinleştirici bir sığınağa dönüştürmek için dekoratif boyama tekniğini deneyin.

Başlangıç: Boyalı Tavan

Yatak odanızın tavanını boyayarak farklı düşünün. Beklenmedik bir yere bir renk patlaması eklemek, kişiliğinizi evinizin herhangi bir odasına taşımanın harika bir yoludur.

Bu teknik için hemen hemen her rengi kullanabilirsiniz. Yumuşak renkler yatak odanıza ekstra zarif bir dokunuş katarken, daha parlak renkler odaya eklektik bir hava katacaktır.

Mobilyaları kaldırarak ve yere ve hareket ettiremeyeceğiniz eşyaların üzerine örtüler koyarak alanı yeterince hazırlamayı unutmayın.

Uzman: Ombre

Ombre burada kalıyor. Bu dekoratif tekniği sanat müzelerinden kuaför salonlarına ve giyim mağazalarına kadar her yerde görmüş olabilirsiniz, ancak ince ve zarif bir etki için yatak odanızda deneyin.

Bir ombre efektini boyamanın en yaygın yolu, aynı rengin üç farklı tonunu kullanmaktır; boya çipinde daha açık tonları seçmek, başlamak için iyi bir yoldur.

Bir ombre vurgu duvarı oluşturmak için şu adımları izleyin:

1. Önce boyadığınız duvarı en açık tonla kaplayın.
2. Bu kat boya kuruduktan sonra, duvarı üçe bölün (yatay veya dikey olarak) ve bölmeyi bir kalemle hafifçe işaretleyin.
3. Orta bölümü bir sonraki en açık renkle boyayın ve kenarları kuru bir boya fırçasıyla karıştırın.
4. Kalan bölümü (seçtiğiniz yöne bağlı olarak üst, alt, en sol veya en sağ) en koyu gölgeyle boyayın.
5. En açık ve orta tonları bir renkte ve en koyu ve orta tonları başka bir renkte karıştırarak efekti tamamlamak için ihtiyaç duyacağınız iki ek boya rengini oluşturun.
6. Üç bölüm arasına dar bir çizgi (yaklaşık altı inç) eklemek için bu iki yeni boya rengini kullanın. Kuru bir boya fırçası kullanarak çizgileri birbirine karıştırın.
7. Bir ombre duvarı boyamak, özel boyama becerileri veya ekipmanı gerektirmez, ancak zamana ve sabra ihtiyacınız olacaktır. Boya kuruduktan sonra yatak odanız çarpıcı bir odak noktasına sahip olacaktır.

Sonuç

Evinize biraz hayat ve kişilik katmak için yeni bir teknik arıyorsanız, duvarlar için sahte yüzeyler denemek için harika, uygulamalı bir dekorasyon hilesidir. Güzel bir sonuç elde etmek için duvarları hazırlamak için kendinize bolca zaman ayırdığınızdan emin olun ve renkleri ve teknikleri denemekten korkmayın.