italyan sıva nedir

Hidrolik Kireç Nedir?

Hidrolik kireç, harç ve sıva ürünleri yapmak için kullanılan bir kireç veya kalsiyum karbonat türüdür. Kireç ısıtılır, daha sonra kum veya taş gibi agrega bir malzeme ile karıştırılır. Bu karışım su ile karıştırılarak harç oluşturulduğunda, birçok duvar tipi inşaat projesinde kullanılabilir. Harç, onları birbirine bağlamak için tuğla veya blokların arasına yerleştirilebilir veya sıva benzeri bir uygulama oluşturmak için duvarın yüzeyine bile uygulanabilir.

Hidrolik kireç yapmak için özel bir kireçtaşı formu kullanılır. Kireçtaşı kil ile karıştırılır ve daha sonra bir fırında yüksek sıcaklıklara ateşlenir. Bu işlem, kireçteki nemin çoğunu giderir ve ayrıca silikatlar olarak bilinen mineral yan ürünler üretir. Kalan kireçtaşı ve silikatlar, hidrolik kireç oluşturmak üzere birleştirilir.

Hidrolik kirecin nasıl çalıştığını anlamak için önce geleneksel sönmüş kirecin nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Söndürülmüş kireç, su ile karıştırılarak harç oluşturulduğunda fıstık ezmesine benzer bir kıvama sahiptir. Harç hava ile reaksiyona girdiğinde karbondioksiti emerek sertleşmesine veya sertleşmesine neden olur. Hidrolik kireç harcı veya diğer yandan suya maruz kaldığında sertleşmeye başlar. Zamanla, ikinci bir sertleşme veya sertleşme aşaması yaşamak için havadaki karbondioksiti de emecektir. Bu farklı reaksiyonlar nedeniyle, hidrolik ve sönmüş kireç çok farklı ürünlerdir ve birbirinin yerine kullanılamaz.

Hidrolik kireç, geleneksel kireç harcı karışımlarına göre birçok avantaj sunar. En önemlisi, ıslandığında kürlenme ve sertleşme özelliğidir, bu da diğer harç ürünlerinin başarısız olacağı birçok uygulamada kullanılabileceği anlamına gelir. Aynı zamanda düşük elastikiyete sahiptir, bu da genleşme ve büzülme nedeniyle daha az çatlak oluşmasına neden olur. Hidrolik kireç de çok gözeneklidir ve duvar yapısı içinde birikmek yerine fazla nemin dışarı çıkmasına izin verir. Bu, geleneksel sönmüş kirecin sıkışmış nem nedeniyle zamanla çatlayacağı veya parçalanacağı tarihi koruma uygulamaları için çok popüler hale getirir.

Hidrolik kireç çeşidi NHL-5, yeraltı çalışmaları ve bina temelleri için kullanılabilecek kadar güçlüdür.

Bu ürün, uygulamaya göre seçilen bir dizi farklı çeşitte mevcuttur. Doğal hidrolik kireç Tip 2 (NHL-2), harcın nemden korunacağı iç mekan uygulamaları ve bazı dış mekan kullanımları için tasarlanmıştır. NHL-3.5 çoğu dış mekan uygulaması için uygundur, NHL-5 ise zemin döşemeleri, yeraltı işleri ve bacalar gibi en zorlu dış mekan uygulamaları için tasarlanmıştır.