italyan boya avantajları

İç Mekan Projeniz İçin 4 Başlıca Boya Türü

İlk boyaları üretmek için kil, yemişler ve çiçekler kullanmaktan ve bunları hayvansal yağ, inek sütü ve yumurta ile bağlamaktan boya endüstrisi çok gelişti. Artık daha temiz bağlayıcılar, çeşitli yüzeyler ve aralarından seçim yapabileceğiniz neredeyse sonsuz renkler var. Boyama söz konusu olduğunda yapılacak çok fazla seçenek varken, farklı boya türlerini bilmek en iyi kararı vermenin anahtarıdır. Boya çeşitlerinin yanı sıra, ister bir boya ustası ile çalışmak isteyin, ister bütçenizdeki ortalama boya maliyetini de göz önünde bulundurmalısınız.

Genel Boya İpuçları

İç cephe boya çeşitleri dış cephe projelerinde kullanılanlardan farklıdır. İster mutfağınızı veya banyonuzu yeniden şekillendiriyor olun, ister tüm evinizi elden geçirin, durumunuza en uygun boya türünü araştırmak için zaman ayırmaya değer.

Boya satın alırken etiketi okumak inanılmaz derecede önemlidir; terimlerin çoğu birbirinin yerine kullanılabilir gibi görünür ve farklı markalar bunları farklı şekilde kullanabilir. Su bazlı ve yağ bazlı boyalar arasındaki farkı bilmek ve en iyi uygulamalarını öğrenmek de gereklidir.

Kendin Yap boya yapacaksanız, ekipman ve hazırlık çalışmalarının sonuç üzerinde büyük etkisi vardır. Bir projeye dalmadan önce nasıl yapılır videolarını izleyin ve boya uzmanlarıyla konuşun. Hazırlıklı değilseniz, ilk seferinde profesyonelce yapmaktansa düzeltmek iki kat daha pahalı olabilir.

Su Bazlı Boyalar

Lateks Boya

Su bazlı bir boya için ilk patent 1865’te onaylandı, ancak 1940’lara kadar lateks boyanın piyasaya sürülmesi, daha yüksek kalitede su bazlı boya üreterek endüstride devrim yarattı.

Lateks boya, iç mekan boya işleri için hala en yaygın seçenektir ve aynı zamanda çevreye en duyarlı seçenektir. Yağ bazlı boyadan daha hızlı kurur ve temizlenmesi daha kolaydır; işi sabun ve su yapar. Bununla birlikte, daha az dayanıklıdır ve duvarlar ve tavanlar gibi çok fazla aşınma ve yıpranma görülmeyen alanlar için en iyisidir.

Akrilik Boya

Hem lateks hem de akrilik boya, su bazlı boya için genel terimler haline geldi ve bileşim ve kullanım açısından çok benzerler. Akrilik boya olarak adlandırılan boya, kelimenin tam anlamıyla lateks boyadan daha fazla akrilik polimere sahip olma eğilimindedir. Bu benzer terimler kafa karıştırıcı olabileceğinden, ne elde ettiğinizi anlamak için herhangi bir boya alırken etiketi okumanız önerilir.

Daha yüksek polimer sayısı nedeniyle akrilik boya, lateks boyadan daha dayanıklı (ve dolayısıyla daha pahalı) olabilir. Bu, dolaplar gibi biraz daha fazla fiziksel kullanım gerektiren yüzeyler için daha iyi bir seçenek haline getirebilir.

Yağ Bazlı Boyalar

Alkid Boya

Yağ, yağ bazlı boyaların ana maddesidir ve alkid yağı popüler bir bazdır. Yağ bazlı boya, su bazlı boyadan daha az yaygındır, ancak bazı avantajlar sunar. Daha dayanıklı bir boyadır, fırça veya rulo izi göstermeyerek daha düzgün bir bitiş sağlayabilir. Genellikle zeminler, kapılar ve mobilyalar gibi daha düzenli kullanım gerektiren yüzeylerde kullanılması önerilir.

Yağ bazlı boya kullanırken, su bazlı boyaya göre daha güçlü bir kokuya sahip olacağını ve kurumasının daha uzun süreceğini ve temizlemenin de daha zor olduğunu unutmayın: Temizleme fırçaları tiner veya terebentin gibi sert bir kimyasal gerektirecektir.

Emaye Boya

“Emaye”, genelleşen başka bir boya terimidir. Bu, aşınmaya ve yıpranmaya dayanabilecek inanılmaz derecede uzun ömürlü ve dayanıklı bir boya olduğu anlamına gelir. Genellikle dış cephe boyalarında daha yaygın olmakla birlikte iç mekanlarda da uygulanabilir. Geçmişte, neredeyse tüm emaye boyalar varsayılan olarak yağ bazlıydı, ancak son zamanlarda bazı su bazlı boyalar da bu etiketi kullanmaya başladı. Yine, boya açıklamasını dikkatlice okumak, ne tür bir boya aldığınızı anlamak için önemlidir.

Boya Kaplamaları

Düz veya Mat

Parlaklık spektrumunun alt ucundan başlayarak, düz veya mat boyada parlaklık yoktur. Tırnak delikleri gibi yüzey kusurlarını gizleyebilen, yansıma yapmayan, pürüzsüz bir kaplama sunar. Daha parlak boyaya göre daha az kat gerektirir ve rötuşlanması daha kolaydır.

En fazla pigmente sahip olan ve en ucuz olanıdır, ancak aynı zamanda en az dayanıklıdır. Yetişkin yatak odaları ve yemek odaları gibi trafiğin az olduğu, aşınmanın az olduğu iç mekanlar için en iyisidir.

Yumurta Kabuğu

İç mekan duvar boyası için en popüler kaplamalardan biri olan yumurta kabuğu, düşük düzeyde bir parlaklık ve pürüzsüz bir yüzey sağlar. Düz bir boyadan daha kolay yıkanabilir ve lekelere ve çizilmelere karşı daha dirençlidir, ancak yine de daha parlak yüzeyler kadar dayanıklı değildir. Koridorlar, yemek odaları ve oturma odaları gibi orta düzeyde aktiviteye sahip odalar için iyidir.

Saten

Yumuşak parlak yüzeyi ve yüksek dayanıklılığı ile saten boya, iç mekan duvarları için en çok yönlü ve en iyi boya olarak kabul edilir. Küflenmeye ve solmaya karşı dayanıklıdır ve düz ve yumurta kabuğu kaplamalara göre temizlenmesi daha kolaydır. Ancak fırça veya rulo işaretleri ve diğer uygulama kusurları gösterebilir ve rötuş yapmak zor olabilir. Oyun odaları ve aile odaları gibi yüksek trafikli odaların yanı sıra mutfak ve banyo gibi çok nemli odalar için yaygındır.

Yarı Parlak

Adından da anlaşılacağı gibi yarı parlak, saten finisaja göre daha fazla yansıtma sağlayan parlak bir görünüme sahiptir. Neme karşı direnci yüksektir ve banyolar, mutfaklar ve çamaşırhaneler için mükemmel bir seçimdir. Ayrıca aşınma ve yıpranmanın yüksek olduğu alanlar için oldukça dayanıklıdır. Temizlemesi nispeten kolay olsa da, lekeleri kolayca gösterir. Beyaz ve kırık beyaz olan odalarda yarı mat bir bitiş, diğer kaplamalara göre daha parlak bir görünüm sağlar.

Yüksek Parlaklık

Parlaklıktaki artış fiyattaki artışla birlikte geldiğinden, çok parlak boyalar muhtemelen en pahalı olanlardır. Bu kaplamanın yüksek parlaklığı duvarlar için çok fazladır, ancak yüksek dayanıklılığı kapılar, dolaplar ve döşemeler için mükemmeldir ve temizlenmesi en kolay olanıdır. Diğer son katlara göre daha fazla kat gerektirir ve uygulama hatası gösterme olasılığı en yüksektir.

En İyi Boyayı Seçmek

Doğru boyaya karar verirken, renk genellikle ağır bir şekilde ağırlıklandırılır. Ancak boyanın türü de bir o kadar önemlidir.

Yağ bazlı veya su bazlı arasında karar verirken, başlamadan önce şu önemli faktörü göz önünde bulundurun: Yağ bazlı boya üzerine su bazlı boya koyabilirsiniz, ancak tam tersi olamaz, bu nedenle başladığınız yüzey önemlidir. Sık sık değiştirmeyi planladığınız bir yüzeyi boyuyorsanız, su bazlı daha iyi bir seçenektir. Amaç uzun ömür ise, o zaman yağ bazlı dikkate değerdir.

Kendin yap boyama konusunda yeniyseniz, yağ bazlı boya, uygulama hatalarını (örneğin fırça ve rulo izleri) su bazlı boyadan daha iyi gizleyebilir, ancak aynı zamanda daha keskin bir kokusu vardır, kuruması daha uzun sürer ve boya için özel çözümler gerektirir.

Hangi kaplamanın kullanılacağına karar vermek, büyük ölçüde boyanmakta olan odaya veya yüzeye bağlıdır. Yüksek parlaklık, en iyi duvar boyası türü değildir, ancak süsleme ve vurgularda güzel ve hatta cam gibi olabilir. Neme maruz kalan odalarda saten ve yarı parlak tercih edilir. Düşük aşınma ve yıpranmaya sahip odalarda paranızın karşılığını en iyi şekilde almak için düz boya harika çalışır. Ve unutmayın: parlaklık ne kadar yüksek olursa temizlenmesi o kadar kolay olur.