çatlak italyan boya

İtalyan Sıva Çatlaklarının Sebepleri ve Engellenmesi

İtalyan sıva, inanılmaz derecede dayanıklı, olağanüstü güzel ve merak uyandıracak şekilde benzersiz olan, sofistike bir iç mekan kaplamasıdır. Kireç bazlı bir ürün olduğu için İtalyan sıvası ömür boyu cila olarak bilinir. Doğru teknikle uygulanması ve bakımlı olması şartıyla adının hakkını verecektir. Bununla birlikte, zamanla İtalyan sıvasında çatlakların ortaya çıkabileceği gerçeği devam etmektedir. Bu duruma neyin sebep olduğuna ve nasıl önleneceğine bir göz atalım.

İtalyan Sıvasında Çatlaklara Ne Sebep Olur?

İtalyan sıvasının, hareketin ve hatta çökmenin olduğu eski evlerde ve özellikle ürünün birkaç on yıl önce uygulandığı yerlerde çatlama olasılığı daha yüksektir.

İtalyan sıvasının çatlamasına neden olabilecek en yaygın faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Sürekli yüksek rüzgarlar
  • Dış titreşimler
  • Bina veya arazi hareketi
  • Profesyonel olmayan uygulama
  • Yetersiz karıştırılmış ürün

İtalyan sıva çatlaması ile ilgili temel sorun, tüm güzelliğin kaybolmasıdır. Onarımların uzman firmalar tarafından üstlenilmesi gerekecektir, çünkü çatlakları onarmak mümkün olsa da, her zaman kolay değildir ve bu nedenle uzman bilgisi ve becerisi gerektirir. Bu nedenle, ilk etapta olmasını önlemeye yardımcı olmak için cilalı sıvanın neden çatlayabileceğini anlamak önemlidir.

İtalyan Sıva Çatlaklarının En Yaygın Türleri Nelerdir?

İnce çizgi çatlakları, İtalyan cilalı sıvalarında açık ara en yaygın olanıdır. Bunlara genellikle hareket veya stres neden olur. Genellikle 25 cm’den küçük küçük çatlaklardır.

Cilalı alçı duvarda veya tavanda görülebilecek bir diğer çatlak ise trim çatlağıdır. Bunlar, dikişler doğru şekilde kapatılmadığında köpük trimde görünür. Büzülme veya genişleme bunun olmasına neden olacaktır.

Örümcek çatlakları İtalyan sıvasında da görünebilir, ancak bu genellikle yalnızca temel katın bir sonraki katın uygulanmasından önce doğru süre boyunca kürlenmesine izin verilmediğinde veya karışım düzgün bir şekilde karıştırılmadığında ortaya çıkabilir. Bu çatlaklar, tıpkı bir örümcek ağı gibi merkezi bir noktadan yayılır ve darbeden kaynaklanabilir.

İtalyan Sıvada Çatlaklar Nasıl Önlenir?

İtalyan sıvanızda çatlak oluşmasını önlemeye yardımcı olmak için atabileceğiniz bazı basit adımlar vardır:

1. Profesyonel Bir Firmayla Bağlantı Kurun

Ürünü uygulamak için uzman İtalyan sıva müteahhitlerini işe aldığınızdan emin olun. Cilalı sıvanızın doğru prosedür kullanılarak monte edildiğinden emin olmak için iyi bilenmiş becerilerini kullanacaklar, bir sonrakini uygulamadan önce her katmanın tamamen kürlendiğinden ve zımparalandığından ve tüm dikişlerin yeterince kapatıldığından emin olacaklardır. Bu, sıvalı duvarlarınızda veya tavanlarınızda herhangi bir çatlak görmeme şansınızı artıracaktır.

2. Koruyucu Önlemler Ekleyin

En sert malzemeler bile bir darbenin ardından zarar görecektir. Bu nedenle cilalı sıvanızın etrafında dikkatli olun ve nereye kurulduğuna dikkat edin. Örneğin, koridorlar veya perakende satış mağazaları gibi, özellikle kapıların çok sık açılıp kapandığı yüksek yaya trafiği olan alanlarda, cilalı sıva yüzeyinizi korumak için, belki de koruyucu kenarlar ve köşe koruyucular ekleyerek adımlar atmak akıllıca olabilir.

3. Nazik Temizleme Yöntemlerine Bağlı Kalın

İtalyan sıva için uygun bakım prosedürlerine bağlı kalmak önemlidir. Yalnızca su veya yumuşak sabun kullanmak da dahil olmak üzere yalnızca nazik temizleme teknikleri kullanın. Mermer benzeri yüzeye zarar verebilecekleri ve çatlamaya daha yatkın hale getirebilecekleri için asla sert malzemeler kullanmayın.

İtalyan Sıvasındaki Çatlaklar Nasıl Onarılır?

İtalyan sıvalı duvarlarınızda veya tavanlarınızda çatlak oluşması durumunda izlenecek en iyi tavsiye, onarım yapmak için güvenilir İtalyan sıva yüklenicilerini aramaktır. Çatlakları nasıl onaracaklarını tam olarak bileceklerdir, böylece iç mekanınızın güzelliğini artık bozmazlar ve ayrıca mümkün olan en az tekrarlama şansına sahip olurlar.

Çatlak cilalı bir sıva yüzeyini profesyonelce tamir ettirdiğinizde, bu kaçınılmaz olarak kendin yap yolundan aşağı inmekten daha pahalıya mal olurken, orijinal sıvanın gücünü yeniden yaratacaktır.

Diğer seçenek, onarımı kendiniz denemektir. Bununla birlikte, yüzeyinizin bitişindeki tutarsızlıklara hazırlıklı olun, çünkü onarımları karıştırmak gerçekten bir sanat biçimidir.