italyan boya avantajları

İtalyan Sıvalı Duvarların Bakımı İçin 5 İpucu

İtalyan sıvası, sofistike iç mekanlar için hızla tercih edilen kaplama haline geliyor. Seçkin evlerden, üst düzey perakende satış mağazalarına ve eğlence tesislerine kadar, ilgi çekici bir tarihe sahip bu zanaatkar tekniği, gerçekten lüksün cazibesini uyandırıyor.

İster İtalyan sıvasını düşünmenin ilk aşamalarında olun, ister yakın zamanda duvarlarınızı İtalyan sıvası yaptırmış olun veya bir süredir cilalı sıvadan keyif alıyor olun, sizinle İtalyan sıvalarının bakımına ilişkin bazı yararlı kılavuzları paylaşmanın faydalı olacağını düşündük. Banyo ve havuz kenarlarından salonlara, resepsiyonlara ve mağaza katlarına kadar, birkaç basit bakım ipucu ile cilalı sıva duvarlarınızın göz alıcı güzelliğinin keyfini uzun yıllar boyunca devam ettirebileceksiniz.

Neden İtalyan Sıva?

Uygulandığında, İtalyan cilalı sıva dayanıklı bir yüzey elde etmek için kurur. İnanılmaz derecede pratik bir seçim olan bu sıva, içerdiği kireç sayesinde “ömür boyu kalıcı” olarak kabul edilir. Büzülme ve çatlamaya daha az duyarlı olan İtalyan sıvası gerçekten harika bir yatırımdır. Dahası, nefes alabilir olması, ıslanırsa hızla kuruyarak nemin yüzeyin altına sıkışmasını önleyeceği anlamına gelir. Sonuç olarak, bu bakımı kolay bir bitiştir, ancak yine de birkaç yönergeyi takip etmek önemlidir.

İtalyan Sıva Bakımı Nasıl Yapılır?

İtalyan cilalı sıva duvarlarını korumak için en iyi beş ipucumuz:

1. Bitirmeyi Kontrol Edin

İtalyan sıva müteahhitleri, sıvalı duvarları genellikle özel bir mumla kaplayacaklardır. Bu onları su geçirmez hale getirir ve yağ ve kiri itmeye yardımcı olur. Ayrıca cilalı alçı duvarların günlük bakımını çok daha kolay hale getirir.

Devam etmeden ve İtalyan sıvalı duvarlarınızı temizlemeye başlamadan önce, cila uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmeniz önemlidir. Cilalı sıva uzmanınız bu konuda size tavsiyede bulunacaktır.

Sıva kapatılmışsa, kendiniz temizlemek basit olmalıdır. Değilse veya koruyucu mum kaplamanın uygulanmasından bu yana biraz zaman geçtiyse, tüm duvarla devam etmeden önce göze çarpmayan bir alanı test ettiğinizden emin olun.

2. Nazikçe Temizleyin

İtalyan sıvayı temizlemek için sadece su veya yumuşak sabun kullanmak önemlidir. Mermer benzeri yüzeye zarar verme potansiyeline sahip olduklarından her zaman sert temizlik malzemelerinden kaçının.

Zaman zaman lekeleri çıkarmanız gerekebilir. Cilalı sıvanın sağlam olduğu kadar hassas olduğunu da unutmayın. Bu nedenle temizliğe nazikçe yaklaşın. Nemli bir pamuklu bez ıslak silme için idealdir, mikro fiber bez ise toz almak için iyidir. Her iki yöntem de cilanın orijinal parlaklığını geri kazanmaya yardımcı olacaktır.

3. Doğru Temizleme Prosedürünü İzleyin

Temizlik bezlerinizi ve ürünlerinizi seçerken her zaman aşındırıcı olmadığını düşünün. Aşındırıcı herhangi bir şey cilalı yüzeyi çizme potansiyeline sahiptir.

Bir bezi ılık suda ıslatın, ardından doğrudan beze az miktarda ağartıcı içermeyen yumuşak sabun ekleyin. Duvarları temizlemek için yumuşak, dairesel hareketler kullanın. Bu, kirecin çoğunu kaldıracaktır. Daha inatçı lekeler için ağartıcı içermeyen bir bezle hafifçe ovalayın.

4. İyice Kurulayın

İtalyan sıvası su geçirmez olsa da yüzeyi ıslak bırakmak iyi bir uygulama değildir. Bu nedenle, tüm kiri temizledikten sonra, kuru, yumuşak, aşındırıcı olmayan başka bir bez aldığınızdan ve duvarı kuruttuğunuzdan emin olun. Yine, yumuşak, dairesel hareketler kullanın. Bu, sıvanın parlaklığını geri kazanmaya yardımcı olacaktır.

Dikkatli olun, duvarlarınızın görünümünü bozabilecek su izi veya leke kalmadığından emin olun.

5. Onarımları Dikkatli Bir Şekilde Ele Alın

İtalyan cilalı sıvası son derece dayanıklıdır, ancak günlük yaşamda bazen çatlaklara veya çiziklere neden olabilir. İyi haber şu ki, cilalı sıva katmanlar halinde uygulandığı için onarımı çok kolaydır. Bu, tüm duvarı yeniden sıvamaya gerek kalmadan o pürüzsüz görünümü geri almanın kolay olduğu anlamına gelir.

Ancak bir uyarı. Onarımlar basit olsa da, sorunları gidermek için her zaman uzman İtalyan sıva müteahhitlerini aramanız tavsiye edilir. Cilalı alçı duvarınızı ilk günkü gibi eski haline döndürmek için ne yapmaları gerektiğini tam olarak bileceklerdir.