italyan boya fiyatları

Kil Sıva Nedir

Kil sıva şu anda iç tasarımda büyük bir trend olabilir, ancak bu yeni bir şey değil – aslında, kil sıvalar 9.000 yılı aşkın bir süredir barınakların yapımında kullanılmaktadır.

Son yıllarda bu malzemeyi duvarları sıvamak için kullanmaya olan ilgideki bu büyük canlanma, yalnızca karakteristik bitişi değil, aynı zamanda onu hem daha çevre dostu hem de evde daha sağlıklı hale getiren çevre dostu nitelikleri sayesindedir.

Evinizde kil sıva kullanmaktan ilham aldıysanız ancak daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Kil Sıva Nedir?

Kill sıva, bağlayıcı eleman olarak doğal kil kullanan bir sıva türüdür – bu, alçı karışımını oluşturmak için agregalar ve doğal elyaf ile karıştırılır.

Kil, binlerce yıl boyunca toprakta biriken doğal mineral birikintilerinden oluşur. Zamanla, yağmur suyu tortulardaki tüm çözünür materyali temizleyerek doğal saf kil bırakır. Killer daha sonra diğer minerallerle karıştırılır, ancak işlenmezler ve ateşlenmezler, ham doğal bir ürün bırakırlar.

Elde edilen sıva, duvarlar ve tavanlar için kullanılır ve iç tasarımda arzu edilen bir görünüm haline gelen imzalı mat, dokulu bir yüzey oluşturur. Genel olarak, bu kil sıvalar, makyajlarında bir renk pigmenti içerir ve açıkta ve boyanmadan bırakılır.

Kil Sıvayı Evde Nerelerde Kullanmalısınız?

Kil sıvalar sadece iç kullanım için uygundur, ancak evin tüm odalarında olmasa da çoğunda duvar ve tavanlarda kullanılabilir. Kil sıvalar, duşlar, ıslak odalar, dış mekanlar veya lavaboların arkası gibi akan veya durgun suyun olduğu alanlar için uygun değildir.

Ayrıca, tüm uygulamalar için uygun olmadığı için hangi malzemeye kil sıva uyguladığınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Kil sıvalar, alçıpan da dahil olmak üzere çoğu yüzeye uygulanabilir, ancak doğrudan ahşap veya metal üzerine uygulanmaya uygun değildir.

Kil Alçının Faydaları Nelerdir?
Kil sıvaların estetik görünümlerinden evinizin hava kalitesi üzerindeki minimum etkisine kadar birçok faydası vardır. Diğer sıva biçimlerine göre bu avantajlar şunları içerir:

  • Doğaldır ve toksin, polimer, VOC, formaldehit ve plastik içermez
  • Nefes alabilen duvarlar oluşturur
  • Minimum karbon ayak izi
  • Venedik sıvası gibi alternatiflerden daha mat, parlak olmayan bir yüzey

Kil sıvalar nefes alabilir. Bu, havadaki fazla nemi emerek hava kurudukça geri saldıkları anlamına gelir. Nem tamponlama olarak bilinen bu işlem, iç ortam hava nemini %40-60 arasında tutacaktır.

Bu nem seviyesi, virüs, bakteri ve toz akarları gibi hayvanları uzak tutmak için ideal aralıktır ve aynı zamanda astım gibi solunum yolu hastalıklarının etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Kil sıvalar, kireç içeren diğer doğal sıvaların aksine, aşırı ısıtma veya işlem gerektirmez: bu nedenle ölçülebilir şekilde daha az karbon ayak izine sahiptirler. Yaşam döngüleri boyunca yayılan sera gazları, neredeyse yalnızca taşımaya bağlıdır. Kil sıvalar ayrıca işlenmedikleri ve yapay katkı maddeleri içermedikleri için ömürlerinin sonunda gübrelenebilirler ve bu da onları beşikten beşik malzemesine dönüştürür.

Sağlıklı ev faydaları dışında kil sıvayı seçmenin en çekici nedenlerinden biri, diğer tüm sıvalardan farklı olarak benzersiz bir yüzeye sahip olmasıdır. Kil sıvalar ‘kurumaz’, ‘sertleşmezler’, bu nedenle bir parlaklık geliştirmek yerine ham, yumuşak, bulanık estetiği korurlar.

Bu, dünyanın dört bir yanındaki tasarımcılar ve mimarlar tarafından çok arzulanan bir görünüm ve dünyanın dört bir yanından gelen mineral pigmentlerle, kil sıvalar artık mavi ve yeşil dahil olmak üzere son derece geniş bir renk yelpazesinde mevcut.

Dezavantajları Var mı?

Kil sıva kullanmanın tek dezavantajı, özel bir ürün olmasıdır, bu nedenle, onu kullanma tecrübesi olan birinin uygulamasından faydalanabilir. Ve şu anda en iyi durumda bir sıva ustası bulmak zor olduğundan, kil sıva konusunda uzmanlaşmış veya deneyimli bir sıvacı için biraz daha beklemeniz ve biraz daha fazla ödemeniz gerekebilir.

Dünya çapında iyi sıvacılar ve tutkulu yapı ustaları, malzemelerimizle inanılmaz işler yapıyor. Ancak, zamanlama ve detaylarla ilgili başvuru sürecinde nüanslar var.

Kil Sıvalar Pahalı mı?

Kil sıvalar da geleneksel duvar sıvalarından daha pahalıya mal olacak, ancak bütçeyi dengelemeye yardımcı olabilecek bir kil sıva duvar için pahalı boya kaplamaları harcamanız gerekmeyeceğini unutmayın.

Kil Sıvayı Boyayabilir misiniz?

Büyük ölçüde, ev sahipleri, benzersiz bitişine rağmen değil, kil sıva kullanmayı tercih ederler ve kil sıva karışımında kullanılan pigmentlerle, çeşitli renklerde belirtilebilir, yani bir duvarın kil sıva ile boyanması biraz mantık dışı.

Ancak gelecekte sağlıklı ev özelliklerini koruyarak kil sıva boyamak isterseniz, uygun bir kil veya kireçli boya kullanılarak boyanabilir.

Kil Sıva Değerli mi?

Daha önce de belirtildiği gibi, son yıllarda çağdaş evlerde kil sıva kullanımında büyük bir artış oldu. Bu, kısmen doğal, sağlıklı yaşam için yenilenen bir takdir ve birçok tasarım özelliği ve süslemeden ziyade yüksek kaliteli, güzel malzemelere geri dönüş tarafından yönlendirildi.

Kil sıvalar çarpıcı veya mütevazı olabilir, yaygın olarak kullanılabilir veya özellikli duvarlar veya odalar için kullanılabilir, ancak her zaman sakinlerinin yaşam alanını sağlık, esenlik, estetik ve akustik konfor için iyileştirmeyi amaçlarlar.

Kilin doğal ışıkla oynamasının canlandırıcı yolu, yoğun camlı alanlarda kullanıldıkları anlamına gelir, ancak sessiz, duyusal bir deneyim yaratma biçimleri, daha az iyi havalandırılan veya doğal olarak aydınlatılan alanlar için eşit derecede ideal oldukları anlamına gelir.

Termal kütle ve kilin higroskopik özellikleri, daha verimli evler isteyen mimarlar, tasarımcılar ve ev sahipleri için büyük bir cazibe olan sıcaklık dalgalanmasını azaltmaya yardımcı oluyor.