italyan boya nedir

Marmorino Sıvanın Yaratıcı Kullanımları

Marmorino Veneziano, bir alçı veya sıva türüdür. Kökeni sandığınızdan çok daha eski, eski Roma dönemine kadar uzanıyor. Buna rağmen, İtalya’da ve özellikle kullanımının bin yıldan daha eskiye dayandığı kuzey İtalya’da yaygın olarak kullanılması nedeniyle genellikle İtalyan dekoratif sıva olarak anılır.

Bugün, Marmorino sıva Avrupa’da bitirme sıvası olarak kullanılmaktadır. Zarif benekli yüzeyler üretmek için çeşitli teknikler kullanılarak uygulanabilir. Daha iyi yanmış kireç olarak bilinen kalsiyum okside dayanır. Sert kurur ve son derece dayanıklıdır, ancak popülaritesi büyük ölçüde estetiğine bağlıdır. Marmorino sıva, masif taş gibi görünen sıva etkisi ile parlak bir yüzey elde edecek şekilde parlatılabilir.

Bunun nedeni mermer tozudur. Tüm Marmorino Veneziano sıvalarının içinde mermer tozu veya alternatif bir taş tozu bulunur. Parlatıldığında, taş içeriği parlayarak duvarlara mermer bir levha görünümü verir.

Daha yeni bir ürün, akrilik polimerler kullanan Marmorino reçine bazlı sıvadır. Bunlar, geleneksel üründen bile daha dayanıklı olarak kabul edilir, ancak doğası gereği geleneksel değildirler, bu da onları sempatik uygulamalarda daha az popüler hale getirir.

Geleneksel duvar sıvası olan Marmorino Veneziano’yu Marmorino Venezia Travertino, Marmorino Venezia ve Marmorino Naturale ile karıştırmamak da önemlidir. Bunlar, ıslak alanlar için daha uygun olmalarını sağlayan farklı bir bileşime sahiptir. Aynı güzel bitişi sunarlar ancak farklı uygulamalar için uygundurlar. İyi bir akrilik mastik, bu sıvaların dayanıklılığını daha da artıracaktır.

Duvarlar

Kuru alanlarda Marmorino Veneziano tercih edilir. Bu geleneksel sıva, güzel bir yüzey ve olağanüstü dayanıklılık sunar. Islak hacimlerde Marmorino Venezia Travertino, Marmorino Venezia veya Marmorino Naturale istersiniz.

Marmorino’nun yaratıcı bir kullanımı, sıvaya benzersiz bir renk tonu vermek için kireç karışımında doğal bir pigment kullanmaktır. Kırmızılar ve pembeler gibi sıcak renkler çok popülerdir, ancak odalara doğal bir görünüm vermek için beyaz ve griler de çok popülerdir.

Her duvara benzersiz bir özellik vermek için metalik benekler de kullanabiliriz. Altın varak, tıpkı gümüş varak gibi parlak bir malzemedir. Marmorino ile yeni sıvanmış alanlara, istenirse alacalı noktalar, çukurlar ve çatlaklar ile doğal eskimiş efektler verebilirsiniz.

Oksidasyon, Marmorino’nun başka bir yaratıcı kullanımıdır. Paslanmış bir yüzey elde etmek için, demir içerikli toz metali sıvaya karıştırıyoruz. Farklı doğal korozyon etkileri vermek için farklı uygulama süreçleri kullanılabilir. Sonuç, eskimiş metal gibi görünen, ancak dokunulduğunda sıcak ve pürüzsüz olan bir duvardır.

Zeminler

Marmorino sıva zemin için uygun bir ürün olarak gelmeyebilir ama eski uygarlıkların bize gösterdiği gibi yüksek kullanım alanları için uygundur. Tabii ki, çimento kadar dayanıklı veya dayanıklı değil, ama yine de yeterince dayanıklı.

Zeminler için geleneksel bir Marmorino Veneziano yerine daha sert reçine bazlı bir malzeme kullanabilirsiniz. Akrilik polimerler sayesinde bunlar yaya trafiğine çok daha iyi dayanır ve daha uzun ömürlü olur. Bu sıvalar normal sıva gibi renklendirilebilir.

Marmorino’ya tutuşu iyileştirmek için doku da verilebilir. Cilalı sıva sandığınız kadar kaygan değildir ama biraz doku her zaman daha iyidir. Marmorino sıva dokusu vermek söz konusu olduğunda, neredeyse sınırsız seçenek vardır.

Sıva zeminleriniz için uygun değilse, her zaman mikro çimento vardır. Bu, bakıldığı takdirde ömür boyu sürecek endüstriyel bir görünüm sunar. Aradığınız görünümü vermek için bunu Marmorino alçı duvarlarla birleştirebilirsiniz. Bu, şık bir ortamın gerekli olduğu restoranlarda ve diğer ticari binalarda popüler bir seçimdir. Perakende mağazaları, galeriler ve kuyumcu butikleri de bundan faydalanabilir.