Mermer Tozu ile Sıva Nasıl Yapılır

Sıvaya mermer tozu eklemek, İtalyan boya olarak bilinen sıva tekniğinin bir parçasıdır. Mermer tozunun eklenmesi, mermer malzemesi eklenmeden oluşturulan düz beyaz sıvadan oldukça farklı, yarı parlak dokulu bir yüzey oluşturur. Mermer tozu çok çeşitli renklerde olduğu için sıva, yüzeyindeki ışık oyunu ile değişen renkli bir parlaklık alır. Alçı uygulamak bir teknik olduğu kadar bir sanattır, ancak uygun prosedürü izleyerek, sıva uyguladığınız her odayı güzelleştiren güzel dokulu yüzeyler oluşturabilirsiniz.

İlk kat sıvayı tavana uygulayabilirsiniz.

Alçıyı uyguladığınız yüzeyi pH nötr bir temizleyici ve süngerle temizleyin. Yüzeyi nem ile doyurmamaya dikkat ederek, nemli süngerle her türlü kiri veya kiri temizleyin. Temiz suyla yıkadıktan sonra yüzeyi durulayın ve ardından yüzeyi temiz bir bezle kurulayın. Zemini korumak için yüzeyin tabanına bir damla bez yerleştirin.

Sıva projesi sırasında gözlerinizi ve ciğerlerinizi korumak için bir çift koruyucu gözlük ve bir yüz maskesi takın. Havalandırmayı da iyileştirmek için alana herhangi bir pencere veya kapı açın.

100-kumlu zımpara kağıdı ile yüzeyi çizerek yüzeyde bulunan parlak yüzeyleri kazıyın. Yüzeyi, sıvanın yapışmasına yardımcı olacak bir dizi küçük çizikle kaplamak için zımpara kağıdını küçük daireler halinde yüzey üzerinde gezdirin. Zımpara kalıntılarını gidermek için yüzeyi hafif nemli bir bezle zımparaladıktan sonra silin.

İtalyan sıvayı içeren kovayı açın. Bir malanın bıçağını sıva ile doldurun ve ardından malayı 15 ile 30 derece arasında bir açıyla yatırarak sıvayı yüzeyinize uygulayın. Dokulu bir yüzey oluştururken sıvayı yüzeyi kaplayacak şekilde rastgele vuruşlar kullanarak yayın; ara sıra kel bölgeyi terk etmek iyidir. Yüzeyde sıva topakları bırakmamak için malzemeyi yayarken mala bıçağından kuruyan sıvayı çıkarın. İlk kat sıvanın kuruması için dört saat bekleyin.

İkinci kat sıvayı, mala ile 60 ila 80 derecelik bir açıyla tutarak neredeyse düz olarak yüzeye uygulayın. Sıvayı uygulamak için malanın uzun ve kısa darbeleriyle ikinci kat ile yüzeyi tamamen kaplayın. İlk katın bıraktığı boşlukları ikinci kat sıva ile doldurun ve maladan kenar izi bırakmamaya çalışın. Mala ile oluşturulan kenar işaretlerini, bunları çevreleyen sıva yüzeyine karıştırmak için ikinci kez gözden geçirin. İkinci kat için 24 saat kuruma süresi bekleyin.

Aşağıdaki iki katı korumak için son bir son kat uygulayın. Son ince bir sıva tabakasını diğer ikisinin üzerine yaymak için 15 ila 30 derecelik bir açıyla eğilmiş çelik malayı kullanın. Bu son kat sıvaya hafif bir parlaklık verir ve kolay yıkanabilen bir yüzey sağlar. Son katın kuruması için 24 saat bekleyin.

Uygulamadaki pürüzlü noktaları gidermek için 400-gritli bir zımpara kağıdı kullanarak sıvayı zımparalayın. Alçıyı hafifçe zımparalamak için dairesel bir hareket kullanın. Sıva katmanlarını zımparalamamak için zımparalarken dikkatli olun. Zımpara kalıntılarını gidermek ve sıva uygulamasını tamamlamak için yüzeyi nemli bir bezle silin.