tavan italyan boya

Mimari Kaplamalar Nelerdir?

Mimari kaplamalar, lamba direkleri, tenteler ve benzeri cihazlarla birlikte binaların iç ve dış kısımları için son katlardır. Bu terim özellikle spreylere, boyalara ve daldırmalara atıfta bulunabilir. Bölgesel terminoloji ve politikalara bağlı olarak dış cephe kaplaması ve kaplama gibi kaplama malzemelerini de içerebilir. Mimari kaplama üreticileri doğrudan halka satış yapabilir veya perakende mağazalara, müteahhitlere ve diğer inşaat profesyonellerine dağıtım yapan toptancılar aracılığıyla çalışabilir.

Bir mimari kaplamanın temel amacı dekoratiftir, ancak altta yatan yapı malzemelerine de bir miktar koruma sağlar. Bitmiş binalar mimari kaplamalarını gösterecek ve bu nedenle tasarımda yoğun bir odaklanma, kaplamanın çekici ve ayırt edici görünmesini içerir. Örneğin, boyalar farklı ihtiyaçları karşılamak için çeşitli renklerde, parlatıcılarda ve dokularda olabilir. Bazı ayarlar için çok parlak bir boya istenebilirken, diğerleri için biraz pürüzlü bitmiş dokuya sahip mat bir boya daha uygun olabilir.

Yeni inşaat, binayı bitirmek ve mühürlemek için bir mimari kaplamanın son uygulamasını içerir. Sarma kağıtları, duvar malzemeleri ve çerçevelemeyi içerebilen çok sayıda yapı malzemesi katmanı üzerine kaplanmıştır. Tadilat ve güçlendirmede, iç yapı bileşenlerine erişim sağlamak için eski bir mimari kaplama sıyrılabilir ve proje sonunda yeni bir tane uygulanabilir. Yeni kaplama, yapının görünümünü ve verdiği hissi değiştirebilir veya önceki görünümü kopyalayabilir.

İnsanlara hangisini uygulamak istediklerine karar verme sürecinde yardımcı olmak için mimari kaplama örnekleri mevcuttur. Bazı durumlarda, inşaat işçileri, sahibinin bunları yerinde görmesini sağlamak için numune şeritlerini veya renk örneklerini doğrudan bir yapıya uygulayabilir. Boya örnekleri klasik bir örnektir, ancak renklerin tüm duvarda küçük bir renk örneğinde olduğundan daha yoğun görünebileceğini bilmek önemlidir. Karışık boyalar ve özel renkli dış cephe kaplaması gibi özel mimari kaplamalar sipariş etmek mümkündür.

Mimari kaplamaların üretiminde ahşap, plastik, cam ve diğer çeşitli malzemeler kullanılabilir. Bazı bölgelerde yasalar inşaat malzemelerini sağlık, güvenlik veya çevresel nedenlerle sınırlandırır. Bazı şirketler, bu konularda endişe duyan tüketiciler için geri dönüştürülmüş, yenilenmiş veya çevresel açıdan sürdürülebilir mimari kaplamalar konusunda uzmanlaşmıştır. Yeşil sertifika isteyen binalar için, binanın bir sınavı geçeceğinden emin olmak için onaylı bir kaplama kullanmak önemli olabilir.