italyan boya nedir

Rulo İle Duvar Dokusu Nasıl Yapılır?

Duvar dokusu genellikle zorunluluktan uygulanır. Bir seçenek verildiğinde, birçok ev sahibi, duvarları ve tavanları için pürüzsüz, cam benzeri bir doku seçerdi. Pürüzsüz yüzeyler, günümüzün tercih edilen tarzı olmasının yanı sıra boya renginin daha iyi öne çıkmasına yardımcı olur. Gölge etkisi yaratacak tümsekler olmadığı için yüzey daha parlak görünür.

Ancak duvar dokusu, görünüşte bitmeyen kürleme ve zımparalama alçıpan bileşikleri döngüleri olmadan duvarları bitirmenin hızlı bir yöntemi olma gibi belirgin bir avantaja sahiptir. Duvar dokusu, kusurlu alçıpan veya çamur işlerini kaplayabilir ve yeterince hızlı kurur, sadece birkaç saat sonra boyamaya başlayabilirsiniz. Ve birçok ev sahibi, dokulu duvarların rustik görünümünün tadını çıkarıyor.

Hepsinden iyisi, genellikle elektrikli tekstüre makineleriyle uygulanan duvar dokusu, elde edilmesi kolay ve ucuz öğelerle gerçekleştirilebilir: bir boya rulosu ve alçıpan bileşimi.

Duvar Dokusu Nasıl Çalışır?

Duvar dokusu, boyadan daha kalın, düz bir alçıpan bileşiminden daha ince olan bir maddedir. Duvar ve tavanlara uygulanan doku tümsek ve çöküntülerden dolayı küçük gölgeler oluşturur.

Bu gölgeler doğrudan ışıkta kaybolma eğilimindeyken, ışık kaynağı duvara daha keskin bir açıyla hareket ettikçe uzarlar. Bu, yüzeyin genel gölgesini koyulaştırır, böylece duvarı hafifçe karartır.

Bu karartma etkisi, yüzey kusurlarını gizlemek için mükemmel bir iş çıkarır. Alçıpan duvarınızda görünür dikişler, çıkıntılar, çöküntüler veya diğer kusurlar varsa, duvar dokusu bunları gizlemek için uzun bir yol kat edebilir. Tavanların bu kadar sık tekstüre edilmesinin bir nedeni de budur: Tavanlar en fazla ışığı aldığı için kusurlarını gizlemek çok zordur.

Doku Makinesi ve Rulo ile Bir Duvarı Tekstüre Etme

Profesyonel boyacılar, elektrikli bir doku püskürtücü ile duvar ve tavan dokuları oluşturur. Bu araçlar, kullanıcının tekstüre bileşenini bir hazneye dökmesine izin verir ve makine, karışıma su ve hava katar. Geniş bir alanı tekstüre ediyorsanız hazne daha iyi bir seçimdir.

Dakikada bir ila üç galon arasında, makine yüzeylere doku püskürtür. Püskürtülen doku hızla devam eder ve çabuk kurur.

Kendin-yap yapanlar nadiren elektrikli tekstüre püskürtücü kullanma avantajına sahip olurlar. Rulo kafes üzerine takılan sıradan bir boya rulosu, etkili ve düşük maliyetli bir alternatiftir.

Uygulama, elektrikli püskürtücüye göre çok daha yavaştır ancak kontrol edilmesi daha kolaydır ve daha küçük alanlar veya onarımlar için iyi bir seçenek olabilir. Tıpkı elektrikli tekstüre edicide olduğu gibi, boya rulosu yöntemiyle devrilme ve portakal kabuğu efektleri elde edilebilir.

İpucu: Duvar dokusu efektleri, malzemenin nasıl uygulandığına ve yuvarlandığına bağlı olarak değişebilir. Duvarlarınıza ve tavanlarınıza geçmeden önce tekniği alçıpan artıkları veya hatta karton tabakaları üzerinde uygulayın. Hem ince katlarla hem de ağır katlarla pratik yapın. Katlar arasında farklı kuruma süreleri deneyin.

Talimatlar

Doğası gereği, bir duvara rulo ile doku vermek, ıslak doku malzemesinin her yöne uçuşmasına neden olan karmaşık bir işlemdir. Bir tavanı çizerken, en dikkatli boyacının bile zemini ve kapı ve pencere pervazı dahil bitişik duvar yüzeylerini kaplaması gerekecektir. Zemin için damla bezler ve dikey yüzeyler için plastik kaplama kullanın, boyacı bandıyla asın.

Yüzeyi Yamayın

Benekli dokuyu uygulamadan önce duvar ve tavan yüzeylerinin biraz sabitlenmesi gerekebilir.

Herhangi bir deliği veya talaşı alçıpan bileşiği veya hafif macunla yamalayın. Bileşiği deliğe zorlamak için alçıpan bıçağınızı kullanın ve bileşiği yüzey boyunca düzleştirmek için bıçağın kenarıyla hızlı bir şekilde kaydırın. Doku malzemesi ile kaplanacağı için bunun için fazla zaman harcamayın. Yüzeyi zımparalamak genellikle gerekli değildir – sadece bir alçıpan bıçağıyla düzleştirmek yeterlidir.

Yüzeyi Astarlayın

Bir kat düz beyaz lateks duvar boyası veya alçıpan astarı uygulayın. Bırak kurusun. Bu ön kaplama çok önemlidir çünkü doğrudan çıplak alçıpan üzerine uygulanan tekstüre boya duvar yüzeyi tarafından emilecek ve çabalarınızı tehlikeye atacaktır.

Karışık Doku Bileşiği

Alçıpan bileşimini 4:1 oranında su ile incelterek kendi ucuz duvar dokusu malzemenizi oluşturun. Doku bileşenini iyice karıştırmak için matkabınızda 5 galonluk bir kova ve bir boya karıştırıcı aparatı kullanın. Karışımı kalın lateks boya kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Pürüzsüz ve yuvarlanması kolay olmalıdır.

Alternatif olarak, önceden karıştırılmış doku boyası satın alabilirsiniz. Uygulamaya hazırlamak için boyayı üreticinin belirttiği şekilde iyice karıştırın.

Duvar Dokusunu Açın

Tekstüre etme, iki parçalı bir haddeleme işlemini içerir – bir ilk uygulama, ardından kısmen kuruduktan sonra uygulanan malzeme üzerinde ikinci bir haddeleme. Zamanlamayı doğru yapmak, sürecin en zor kısmıdır.

Bir boya tepsisini doku malzemesi veya doku boyası ile doldurun. Boya rulosunu boya tepsisine batırın, ruloyu açın ve ardından dokuyu duvar veya tavan yüzeyine uygulayın. Sıradan bir rulo kaplama bir doku üretecektir, ancak noktalama için tasarlanmış özel rulo kılıflar da mevcuttur.

Üretici tek kat olarak önerebileceğinden, ticari tekstüre boya kullanırken ürün talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.

İpucu: Çoğu durumda, duvarınızın dokusuyla ilgili bir sorun yaşıyorsanız bunun nedeni, suyun alçıpan bileşimine oranıdır. Çok az su yapışkan, sivri uçlu dokular verir. Çok fazla su, tutmayan zirvelere ve hatta duvardan aşağı damlayan suya neden olur.

Fırça İle Dar Alanlara Ulaşın

Rulonun ulaşamadığı yerlerde -ahşap işçiliğinin etrafındaki köşeler ve kenarlar- malzemeyi bir boya fırçasının düz yüzüyle uygulayarak dokuyu tamamlayın.

Dokunun Kurumasına İzin Verin

Dokunun kısmen kurumasını bekleyin – tam kuruluğun yaklaşık yarısı. Başparmağınızı yüzeye bastırıp çekerek kuruluğu test edin. Sonuç, neredeyse bir beze gibi keskin sivri uçlar olmalıdır.

İkinci Kez Doku

Uygulanan doku malzemesi istenilen kıvama gelince tekrar yüzey üzerinde rulo yapılır. Bu, kısmen kurumuş malzemeyi hafifçe çekerek istenen üç boyutlu dokuyu oluşturur. Rulonun ulaşamadığı yerlerde bir boya fırçasının düz yüzünü kullanarak malzemeyi yüzeyden biraz yukarıya çekebilirsiniz.

Knock-Down Yüzey Oluştur (Opsiyonel)

Bir seçenek olarak, yüzey tamamen kurumadan önce, aleti düz bir açıyla tutarak bir alçıpan bıçağını doku boyunca düzleştirerebilirsiniz. Bu, yüzeyin tepe noktalarını hafifçe düzleştirir ve dokulu sıvaya çok benzer bir görünüm oluşturur.

Yine, bunun çalışması için doku maddesinin doğru kıvamda olması gerekir. Çok ıslaksa doku bulaşır; çok kuru ise devrilmez.

Ev Yapımı Dokulu Boya

Doku oluşturmak için ev yapımı bir alçıpan çamuru karışımı kullanıyorsanız, yüzeylerin tamamen kurumasını bekleyin, ardından astarlayın ve istediğiniz gibi boyayın.

İpucu: Astarı atlamayın. Alçıpan sıvası kireçlidir ve boyadaki nemi emerek tutarsız sonuçlara ve boya israfına yol açar. Astar nispeten ucuzdur ve son kat boyalar için yüzeyi kapatır.

Bir Duvara Doku Vermek İçin İpuçları

Çok fazla tekstüre edici bileşik toplayacağından ve açılmasını zorlaştıracağından, kalın tüylü rulo kılıf kullanmayın.
Yayılan alçıpan bileşiği hızlı kuruduğundan oldukça hızlı çalışın.
Düşürme gibi tekstüre efektleri için, siz dokuyu açarken bir asistanın alçıpan bıçağıyla sizi takip etmesini sağlayın.
Çok yavaş kuruyan kalın duvar dokusu için, odadaki ısıyı artırın veya kurumayı teşvik etmek için fanı düşük açın.