sıva köşesi

Sıva Köşesi Nasıl Onarılır?

Portland çimentosu, kum, kireç ve sudan yapılan sıva, dış duvarlar için dayanıklı ve çok yönlü bir kaplama görevi görür. Zamanla, sıva, ev yerleştikçe talaş veya çatlaklara maruz kalabilir. Alçı duvarların köşeleri, çarpışma veya çarpma riski nedeniyle hasara karşı özellikle hassastır. Alçı köşeleri onarmak sadece estetik çekiciliği arttırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda evin yapısal bütünlüğünü korumak için nemi duvardan uzak tutar.

1. Bir çekiç ve keski kullanarak duvarın köşesindeki hasarlı veya gevşek sıvaları çıkarın.

2. Köşedeki hasarı değerlendirin. Köşe boncuğu hasarlı veya eksikse, makas kullanarak sığacak şekilde bir alçı köşe boncuğu kesin. Galvanizli çiviler kullanarak duvara sabitleyin. Alternatif olarak, mevcut köşe boncuğu iyi durumdaysa, yerinde bırakın ve devam edin.

3. Önceden karıştırılmış bir sıva kabı açın ve iyice karıştırın. İsterseniz mevcut duvar renginize uyması için az miktarda toz pigmentleri karıştırın. En iyi sonuçları elde etmek için mümkün olduğunda sıva ile aynı üreticiden pigmentleri seçin.

4. Bir hortum kullanarak mevcut duvara su püskürtün. Alternatif olarak, sıva uygulamadan önce iç sıva duvarlarını suyla buğulamak için bir sprey şişesi kullanın.

5. Duvara 45 derecede tutulan açılı bir mala kullanarak duvarın bir tarafına 1/4 ila 3/8 inçlik bir sıva tabakası uygulayın. Hasarlı köşenin bir kenarını kaplayana kadar duvarın altından yukarıya doğru çalışın. Yeni sıvayı eski sıvaya yumuşatmak için yeni sıvayı mevcut sıvaya doğru yayarken malanızın açısını artırın. Alçının kurumasını bekleyin. Bitişik duvarı kaplamak için bu işlemi tekrarlayın. Tamamen kurumasına izin verin.

6. Malanızı kullanarak ikinci bir 1/4 – 3/8 inç sıva tabakası uygulayın. Bu tabaka kısmen kuruduğunda, yüzeyde 1/8 inç derinliğinde oluklar oluşturmak için bir sıvacının tırmığını nemli sıvadan geçirin. Bu oluklar, son katın duvara yapışmasına yardımcı olacaktır.

7. İki duvardan birine son kat sıva uygulayın. Pürüzsüz, bitmiş bir köşe oluşturmak için bitişik duvara sıva uygulamadan önce kurumasını bekleyin. Malanızı duvara 45 derecelik bir açıyla tutun ve pürüzsüz bir yüzey için sabit basınçta tutun. Çalışırken istediğiniz diğer dokuları ve bitişleri oluşturmak için malanızın açısını ve basıncını ayarlayın. Örneğin, geleneksel “atlamalı mala” dokusunu oluşturmak için malanızın yüzeyde hafifçe kaymasına izin verin. Mevcut sıva dokunuza uyması için tarak, rulo veya sünger gibi diğer araçları kullanmanız gerekebilir. İstenilen dokuyu oluşturmak için bu araçları ıslak sıvaya döndürmeyi, döndürmeyi, yuvarlamayı, atlamayı veya sürmeyi deneyin.

8. Onarılan alana dokunmadan önce sıvanın en az 48 saat kurumasını bekleyin. Boyamadan önce ne kadar bekleyeceğinizi belirlemek için önceden karıştırılmış sıva paketinize bakın. Bazı önceden karıştırılmış ürünler sadece birkaç gün içinde boyanabilirken, kendiniz karıştırdığınız sıvanın, boyamadan önce kürlenmesi genellikle tam bir ay gerektirir. Sıva sertleştikten sonra, tamir edilen sıva köşenizi çevreleyen duvara uyacak şekilde boyamak için duvar astarı ve boya kullanın.