sıva onarımı

Sıva Onarımı İçin En İyi İpuçları Nelerdir?

Alçı duvarlar ve tavanlar, dayanıklılık, neme dayanıklılık ve sesi daha fazla boğma yeteneği gibi birçok avantaja sahiptir. Bununla birlikte, değiştirilmesi veya onarılması çok kolay olan alçıpanın aksine, sıva yüzeyindeki hasarı düzeltmek biraz daha fazla çalışma gerektirir. Alçıya zarar veren küçük alanlar genellikle derz dolgu macunu ile onarılabilir. Yeni bir malzeme katmanının uygulanabilmesi için daha büyük çatlakların alttaki taban yüzeyine kadar sıyrılması gerekir. Alçı onarımı genellikle sudan zarar görmüş bir tavanı kurtarabilse de, sıva hasarının büyük alanlarının genellikle tamamen çıkarılması ve değiştirilmesi gerekecektir.

Alçı yüzeyler birkaç farklı katmandan oluşur. İlk katman sıva için yapı sağlar ve ahşap veya metalden yapılmış çıtalardan veya alçıpan gibi levhalardan alçı levhadan oluşur. Bunun üzerine kalın bir kaba sıva tabakası mukavemet sağlar. Son bir ince sıva tabakası, yüzeyin temiz ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

Hasarın üst tabaka ile sınırlı olduğu veya alt tabakanın küçük bir alanı ile sınırlı olduğu durumlarda sıva tamiri çok kolaydır. Herhangi bir gevşek sıva çıkarılır. Bitmiş dokusu alçı son kata benzeyen derz macunu daha sonra hasarı kapatmak ve onarmak için kullanılabilir. Derz dolgusu, çevreleyen sıvanın yüzeyinden küçük bir mesafe uzanacak şekilde uygulanmalıdır. Bileşik kuruduktan sonra, bitişik sıvanın seviyesine uyacak şekilde zımparalanır ve sıva onarımı bir kat boya ile tamamlanır.

Sıvadaki daha büyük çatlaklar veya küçük bir sıva bölümünün alttaki çıtadan çekildiği alanlar da derz dolgu macunu kullanılarak tamir edilebilir. Herhangi bir gevşek sıva önce çıkarılmalıdır. Ardından, hasarı onarmak için ortak bileşik kullanılabilir. Çıtaya iyi bir yapışma sağlamak ve hatta kurumaya izin vermek için bileşik bir kalın kat yerine birkaç ince kat halinde uygulanmalıdır. Daha küçük onarımlarda olduğu gibi, büyük bir sıva onarımı, çevreleyen yüzeyle sorunsuz bir şekilde karışması için zımparalanabilir ve boyanabilir.

Büyük sıva hasarı, bir sıva yüzeyinin çıkarılmasını ve yeniden uygulanmasını gerektirebilir. Sıva çatlamış veya geniş bir alana düşmeye başlamışsa, tüm yüzeyin çıkarılması ve yeniden sıva yapılması gerekebilir. Özellikle altta yatan malzeme alçıpan veya ahşap ise yeni metal çıta kullanılmalıdır. Yeni sıva, çevredeki yüzeylere uyacak şekilde dikkatlice tüylenmelidir.

Bununla birlikte, büyük hasar bir tavana su hasarından oluşuyorsa, sıva onarımı mümkün olabilir. Su hasarlı sıva, desteğinden çekilme ve sarkma eğilimindedir, ancak kırılmaz. Böyle bir alçı “göbek” varsa, alçı pullarla tamir edilebilir. Bu geniş pullar, bir alçı göbeği kaldırmak ve bir taban yüzeyine yeniden tutturmak için kullanılır. Hasarlı bölgeyi kademeli olarak yukarı çekmek için önce göbeğin kenarlarında kullanılmalıdırlar. Pullar daha sonra ince bir derz dolgu macunu tabakası ile kaplanabilir ve boyanabilir.