Sıva Su Geçirmezlik Nasıl Yapılır?

Sıva hem evlerin içinde hem de dışında bulunabilir. Binaların yapımında dış cephe çimento sıvası kullanılır ve çimentodan yapıldığı için su yalıtımı yapılmasına gerek yoktur. Aynı zamanda çok güçlü bir malzemedir ve boyasız bile aşırı dış koşullara dayanabilir.

Evlerin içlerinde kullanılan sıva ise bambaşka bir malzemedir. Suda çözünür ve dikkat edilmezse neme ve neme yenik düşebilir. İç sıva hiçbir zaman tamamen su geçirmezlik sağlayamasa da, daha güçlü bir nem bariyeri oluşturmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

Sıva Boyama

İç sıvanızı boyamayı planlıyorsanız, geleneksel bir astar ve boya işlemi, elementlere karşı yeterli bir nem bariyeri oluşturacaktır. Unutmayın, sıvaya hiçbir şekilde duvarın içinden su bariyeri oluşturacak şekilde işlem yapamazsınız. Küçük de olsa bir sızıntınız varsa, sıva duvarlarınıza su hasarı riskini azaltmak için derhal onarmalısınız.

Adım 1 – Astarla Kaplayın

Duvarı boyamadan önce bir kat ağır hizmet astarı uygulayın. Bu sadece boya işinize güzel bir bitmiş görünüm kazandırmakla kalmayacak, aynı zamanda boya bariyerinizin temel katmanını da sağlayacaktır.

Adım 2 – Boyayı Uygulayın

Standart bir iç boya, astarınızın üzerinde iyi çalışır; ancak, daha güçlü su koruması arıyorsanız, bunun yerine ağır hizmet tipi dış cephe boyası kullanın. Dış cephe boyaları, elementlere dayanmalarına yardımcı olan bileşenler ekledi. Bu, duvarlarınızı daha da güçlendirecektir.

Boyasız Sıva

Sıvayı boyamak istemiyorsanız, ancak yine de bir nem bariyeri elde etmek istiyorsanız, duvarlara ince bir kat keten tohumu yağı uygulayabilirsiniz. Yine, bu işlem, su duvarla içeriden buluşursa, su hasarının etkilerini ortadan kaldırmaz.

Adım 1 – Hafifçe Zımparalayın

Yağı eklemeden önce sıva yüzeyini güzel bir şekilde pürüzsüz hale gelene kadar hafifçe zımparalayın. Bu, daha verimli bir şekilde emilmesini sağlayacaktır.

Adım 2 – Keten Tohumu Yağı Uygulayın

Satın alacağınız boya fırçasına karar verirken, her zaman yüksek kaliteli bir çeşit bulmaya çalışın. Daha iyi bir fırçanın doğal kılları, yağ uygulamasının baştan sona eşit kalmasına yardımcı olacaktır.

Duvarın üst köşesinden başlayarak tüm yüzeye çok hafif bir kat keten tohumu yağı sürün. İdareli uygulayın – yağlı bir duvarla sonuçlanmak istemezsiniz. Alçının doğal olarak gözenekli yapısı, yağın içeri girmesine neden olacaktır. Birkaç saat sonra, sıvanın işlemden geçirildiğini tam olarak anlayamamalısınız.

UYARI: Keten tohumu yağı oldukça yanıcıdır ve içine batırılmış boya fırçaları veya bezleri sıcak bir alana konulursa aniden alev alabilir. Uygulamak için kullandığınız aletleri, işiniz bittiğinde su dolu kaplara dikkatlice yerleştirin.

İşlem bu kadar basit. Sadece birkaç adımda, alçı duvarlarınıza mevcut en etkili su yalıtım prosedürlerini uyguladınız.