son kat nedir

Son Kat Nedir?

Yağsız kat veya beyaz kat olarak da adlandırılan bir son kat, yüzey boyanmadan önce bir yüzeye uygulanan son kattır. Genellikle çeşitli sıva türlerinden yapılır ve ayrıca kum veya kireç ilavesi gerektirebilir. Ayrıca, çeşitli şekillerde uygulanabilirler.  Alt katlar uygun şekilde kurutulmazsa, son kat çatlayabilir.

Son kat olarak kullanılan en yaygın malzemelerden biri sıvadır. Örneğin, yüzeyi boyamaya hazırlamanın bir yolu olarak alçıpan üzerinde kullanılabilir. Alçı genellikle uygulamadan önce ölçülmelidir, yani duvara uygulanmadan önce macunla karıştırılmalıdır. Bunun için harç tahtasının üzerine kireç harcı konur ve ortasına bir boşluk açılır. Daha sonra boşluğa su dökülür ve üzerine sıva serpilir.

Birkaç dakika oturtulup suyun alçıyı emmesine izin verildikten sonra alçı ve macun karıştırılır. Elde edilen karışım daha sonra duvara uygulanır. Son kat iki kat halinde uygulanır. Normalde ilk kat uygulanır ve ikinci kat uygulanmadan önce kurumaya bırakılır. İşlemin sonunda, nihai kalınlık genellikle bir inçin sekizde biri kadardır (yaklaşık 3.17 mm).

Sıva, genellikle bir binanın dış cephesinde kullanılan başka bir son kat türüdür. Malzeme genellikle bir kısım çimento, üç kısım kum, biraz kireç ve su ile karıştırılarak yapılır. Bitmiş üründe farklı dokulara izin veren dayanıklı bir malzemedir. Uygulandıktan ve kürlendikten sonra bu malzeme boyanabilir. Boyasız, sıva genellikle gri renktedir, ancak pigmentler onunla karıştırılabilir.

Sıva uygulamak için binaya iki kat uygulanmalıdır. Çizik kat olarak adlandırılan ilk kat çizilmelidir, yani biraz kuruduğunda üzerinde yatay çizgiler çizilmelidir. Çizik kaplama kürlenirken, nemli bir kürleme işlemi daha güçlü sıva ürettiği için yüzeye ara sıra su püskürtülmelidir. Çizik kaplama kürlendikten sonra üzerine dokulu ve boyanabilen kaplama olan son kat uygulanabilir. Yine, nemli bir kürleme işlemi en iyisidir.