italyan boya sıva

Uzman Sıva İpuçları

Çoğunuzun sıva bitirme tekniğinizi mükemmelleştirmek istediğini biliyoruz. Bu nedenle, size yardımcı olacak bazı uzman alçı ipuçlarını bir araya getirdik. Bunları göz önünde bulundurarak, her seferinde bir duvarı profesyonelce bitirmiş olacaksınız.

En İyi İpuçlarımız

Parasını hak eden herhangi bir sıvacının size söyleyeceği ilk ipucumuz, sıvalanmayı bekleyen herhangi bir yüzeyin temiz olması gerektiği ve güvenli, pürüzsüz bir yüzey elde etmek için önceki duvar kağıdı parçalarının çıkarılması gerektiğidir.

Doğru sonuç ile kötü bir yüzey arasındaki tüm farkı yaratabileceğinden, duvarın emmesini kontrol etmeniz ve ardından uygun şekilde yönetmeniz hayati önem taşır.

İstisnai olarak gözenekli duvar, sıvanın çok hızlı kurumasına neden olur, bu da muhtemelen düzleştirmek için zamanınız olmayacağından, yüzeyde potansiyel sorunlara yol açabilir. Bu durumda, sıvanın düşmesini önlemek için başlamadan önce duvarı ıslatın.

Düşük emiş duvarları, su parçacıklarını sıvadan çok hızlı bir şekilde emmez, bu da biraz suyla seyreltilmiş PVA gibi bir bağlayıcı maddenin kullanılması gerektiği anlamına gelir. Ek yapışma sağlamak için karışıma kum da eklenebilir. Kesin karışım sıvacıdan sıvacıya değişir, ancak 4:1 genel bir kuraldır.

İki kat astar karışımı uygulayın ve düz olduğundan emin olun. Yağsız yüzey pürüzsüz olabilir, ancak bunun gerçekleşmesi için destek karışımının düz olması gerekir.

Yüzeyinizin sıvaya hazır hale getirilmesi; Alçı herhangi bir yüzeye yapışmaz ve dökülmesini istemezsiniz.

Bunu daha önce söyledik ve tekrar söyleyeceğiz, “her şeyi temiz tutun”! Sıvanızın kirli kova, mala vb. nedenlerle dökülmesini istemediğiniz için fark yaratır.

Perdah İçin Sıva İpuçları

Genel bir kural olarak, perdah uygulamasının altı aşaması vardır.

Yaklaşık 2 mm’lik düz bir katman / kaplama ile başlayın.

Bu kaplama “yapışkan” hale geldiğinde veya kaplamanın tamamını elinizle biraz çıkaramayacaksanız, malanızı orijinal 1-2 mm’lik çıkıntı yapan tüm çıkıntıları ve tümsekleri düzleştirerek gezdirin.

Ardından, mümkün olduğunca 1 mm’ye yakın ikinci bir kat uygulayın.

Bu uygulandıktan sonra, güzel ve pürüzsüz olması için mala ile malalayın ve “yapışkan” olduğunda her deliğin/çukurun üzerinden geçin ve mümkün olduğunca pürüzsüz olmasını sağlayın.

Bir süre bırakın ve sıva sertleşmeye başladığında çıkıntıların/mala izlerinin çoğu kendi kendine düzelecektir.

Alçı kurudukça kabarma gibi sorunlar varsa kendi kendine halletmeleri gerekir.