Yapay Dekoratif Kaplama Nasıl Oluşturulur

Dekoratif boya, duvar yüzeyinin bir mala ve İtalyan boya adı verilen kalın bir boya malzemesi kullanılarak boyandığı, ev boyaması için yapay bir bitiş tekniğidir. Dekoratif sıva, ilginç renk çeşitliliği ile benzersiz bir mermer veya taş benzeri görünüm yaratır. Yüzeyine ışık girdiğinde, çok pürüzsüz görünecek ve yüzey aslında dokunuş için çok pürüzsüz. Dekoratif sıva gibi bir suni yüzey oluşturmak biraz zaman alıcıdır, ancak biraz uygulama ile duvarlarınıza yeni ve etkileyici bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Adım 1

Dekoratif sıvanız için renkleri seçin. İyi bir genel kural, duvarlarınız için, üzerinizde kolayca giyebileceğiniz renkleri kullanmaktır.

Adım 2

Dekoratif sıva ve suni kaplama malzemelerinizi satın alın. Tamamı hırdavatçılarda veya boya mağazalarında bulunan bir kap Dekoratif sıva, mala ve çelik spatula bulmanız gerekecek.

Adım 3

Dekoratif sıva ile çalışmaya başlamadan önce alanı hazırlayın ve koruyun. Duvardaki tüm delikleri alçı sıvası ile onarın ve süpürgeyi boya bandıyla kapatın. Çıkış kapaklarını çıkarın ve zeminleri damla bezle koruyun.

Adım 4

Duvarlara geçmeden önce, ilk olarak bir numune tahtası üzerinde dekoratif sıva suni kaplama tekniklerini uygulayın. Bu, hurda bir alçıpan parçası veya bir parça kontrplak olabilir.

Adım 5

Az miktarda dekoratif sıvasını alın ve numune parçasına uygulayın. Dekoratif sıvanın üst üste binen bir desende veya “x” hareketiyle uygulayın. Küçük bölümlerde çalışın ve yüzeyde kümeler veya ağır kenarlı dekoratif sıvaları bırakmaktan kaçının. Tüm yüzeye ince bir kat yayılana kadar sıvayı kaplamaya devam edin. İlk kat için henüz yüzeyi tamamen kapatmanız gerekmez. Duvarın bazı bölümlerinin geçmesine izin vermek sorun değil. Duvar boyunca hareket ederken bir desen bırakmamak için kenarlarınızı rastgele tutun.

Adım 6

İlk kat sıvayı en az 1-4 saat kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra yüzey daha açık renkli görünecektir. Devam etmeden önce daha koyu ıslak sıva lekelerinin tamamen kuruması gerekecektir.

Adım 7

Maladaki kurumuş sıva parçalarını yıkayın. Malayı temizlemezseniz, parçalar taze alçı kabına düşecek ve bir sonraki katı uyguladığınızda gözle görülür izler bırakacaktır.

Adım 8

İlk kat dekoratif sıva kuruduktan sonra bir sonraki katı uygulamaya başlayın. Mala ile tekrar az miktarda ıslak sıva alın. Malayı 90 derecelik bir açıyla tutarak yüzeyi sıyırın ve daha düşük seviyedeki alanları sıva ile doldurun. Bu suni kaplama tekniği, pürüzsüz ve düzleştirilmiş bir yüzey görünümü verir. Tüm yüzey kaplandıktan sonra tekrar kuruması için zaman tanıyın. Yüzeyde daha fazla derinlik veya doku elde etmek istiyorsanız, bu adımı tekrarlayın ve üçüncü veya dördüncü kat sıva uygulayın.

Adım 9

Şimdi suni bitişi tamamlamak için son katı uygulayın. 100 kumlu zımpara kağıdı veya el zımparası ile dairesel hareketlerle yüzeyi hafifçe parlatın. Daha cilalı bir görünüm elde etmek için malayı da kullanabilirsiniz. Malayı duvara neredeyse düz tutun ve basınç uygulayarak dairesel hareketlerle hızla ovalayın. Buna yüzey parlatma denir. Yüzeyi mala veya zımpara ile ne kadar uzun süre parlatırsanız, o kadar parlak veya cilalı bir görünüme sahip olacaktır. Perdahlama sırasında yüzeyde iz bırakabilecek kurumuş sıva parçalarını maladan temizlemeyi unutmayın.

Adım 10

Şimdi suni kaplama tekniğinizi alın ve duvarlarınıza dekoratif sıva uygulayın. Bu zaman alıcı bir süreçtir, ancak tam olarak doğru görünmesini sağlamak için onunla deney yapabilirsiniz. Duvarların daha fazla doku ve boyuta sahip olmasını istiyorsanız, daha fazla İtalyan sıva ekleyin ve yüzeyi tekrar parlatın.

İpucu: Dekoratif sıva ile çalışırken her zaman malanızı temiz tutun Duvarlar yeniyse, sıva uygulamadan önce astarlayın.

Uyarı: Duvarda topaklar veya yığılmış kenarlar bırakmayın sıva yüzeyini parlatırken çok sert bastırmayın.