alçı duvar temizleme

Alçı Duvarlar Nasıl Temizlenir

Alçı yaygın ve çok yönlü bir yapı malzemesidir. Bir alçı duvarın temizlenmesi, diğer duvar türlerinin temizlenmesinden kökten farklı değildir. Duvarı temizlerken asıl endişeniz, boyanın kendisini çıkarmaya çalışmadığınız sürece boya işini korumak olmalıdır. Boyayı çıkarırken, alçı duvarların gözenekli dokusu, diğer bazı yüzeylere göre daha nazik olmanızı gerektirir.

Bilmeniz Gerekenler

Hafif bir temizlik için duvarı ılık su ve yumuşak bir süngerle silin.

Lekeleri temizlemek için ılık suya hafif deterjan ekleyin. Süngerinizi solüsyona batırın ve lekeli bölgeyi dairesel hareketlerle silin.

Leke devam ederse, lekeli bölgeye saç spreyi sıkın. Ardından, yumuşak, dairesel hareketlerle duvarı bir kağıt havluyla silin.

Hafif Temizlik Gerçekleştirme

Elektrikli süpürgenizde toz fırçası eklentisini kullanın. Toz fırçasını elektrikli süpürgenizin ucuna takın ve elektrikli süpürgeyi duvarın üzerinden geçirin. Bu, duvarları temizlemenin en az aşındırıcı yoludur ve her zaman ilk adımınız olmalıdır. Süpürgeyi kullandıktan sonra duvarlarınızın yeterince temiz olduğunu fark ederseniz, bu adımı gerçekleştirdikten sonra durmalısınız.

Süpürürken duvara baskı uygulamayın. Süpürgeyi hafifçe üzerine sürün ve emmenin kiri toplamasına izin verin.

Duvarın bir bölümünü seçin. En baştan başlayın ve zemine ulaşana kadar elektrikli süpürgeyi bir yandan diğer yana, ardından aşağı doğru hareket ettirin. Zemine ulaştığınızda bir sonraki bölüme geçin. Tavana ulaşamıyorsanız merdiven kullanın.

Bu işleme başlamadan önce elektrikli süpürgeyi boşaltın.

Bir kovayı ılık suyla doldurun. Temizlerken su kovasını yakınınızda tutun, böylece sürekli lavaboya gitmek zorunda kalmazsınız. Temizlerken, süngerdeki kirli suyu düzenli olarak sıkın ve temiz su kovasında tekrar ıslatın.

Suya deterjan eklemeyi düşünün. Az miktarda deterjan da suya birkaç baloncuk oluşturmaya yetecek kadar atılabilir. Ancak bu, boya işinize zarar verme tehlikesi oluşturur. Deterjan olmadan başlamayı düşünün. Duvarı temizlemek için ılık su yeterli gelmiyorsa deterjan ekleyin. Temizleme işlemine mevcut olan en az aşındırıcı temizleyici ile başlamalı ve ardından yalnızca gerekirse daha fazla aşındırıcı temizleyici ile çalışmalısınız.

Bir selüloz süngeri ıslatın. Sünger, kullanabileceğiniz en az aşındırıcı temizleyicidir. Süngeri suya batırın. Fazla nemi çıkarmak için sıkın. Süngeriniz yoksa yumuşak bir havlu da işe yarayabilir.

Nemi emmesi için yere bir havlu koyun. Suyun zemine damlamasını önlemek için zemine nemi emecek bir şey koyun. Bu bir havlu veya gazete olabilir.

Duvarın bölümlerini temizlemek için süngeri kullanın. Elektrikli süpürgede yaptığınız gibi, temizlemek için duvarın dikdörtgen bir bölümünü seçin. Sola ve sağa hareket ederek tavandan başlayın, ardından bölümün sonuna geldiğinizde aşağı doğru ilerleyin. Zemine ulaşana kadar hareket etmeye devam edin.

Gerekirse tavana ulaşmak için bir merdiven kullanın.

Bu işlem sırasında ellerinizi temiz tutmak için eldiven giymeyi düşünün.

Duvarı yumuşak bir havluyla kurulayın. Duvarın bir bölümünü temizledikten sonra kuru bir havlu alın. Duvarı seçtiğiniz bölüm boyunca kurutmak için öncekiyle aynı hareketi tekrarlayın. Boyaya zarar vermemek için cilde yumuşak bir havlu seçin.

Zorlu Lekeleri Temizleme

Bir temizleme solüsyonu yapın. Hafifçe köpürmeye başlaması için hafif bir deterjanı bir kova suyla karıştırın. Sert bir ev yapımı temizlik solüsyonu için 1 bardak amonyak, ½ bardak sirke ve ¼ kabartma tozunu bir galon suda karıştırmayı deneyin.

Çözümü test edin. Duvarın büyük kısımlarını çözeltiye maruz bırakmadan önce, duvarın daha az fark edilen bir kısmında test edin. Ovalayın ve ardından kurutun. Duvarda herhangi bir iz ya da renk solması yoksa solüsyonu duvarın daha göze çarpan kısımlarında kullanabilirsiniz. Çözüm duvara zarar verdiyse, duvarı sabitlemek için diğer seçenekleri değerlendirin. Örneğin, yeniden boyayabilir veya profesyonel temizlikçiler kiralayabilirsiniz.

Parlak emaye boyalar, aşındırıcı temizleyicilere karşı en iyi tutunma eğilimindedir. Düz, saten ve yumurta kabuğu lateks boyaları yıkamaya karşı hassastır.

Süngerinizi solüsyonda ıslatın. Suya yumuşak bir sünger batırın. Fazla nemi çıkarmak için sıkın. Gerekirse yumuşak bir havlu da kullanılabilir.

Noktayı dairesel hareketlerle durulayın. Süngeri dairesel hareketlerle hareket ettirerek lekeyi nazikçe ovalayın. Alanı ağır bir leke ile temizleyin. Çözümünüzü duvarın lekesiz kısımlarında kullanmaktan kaçının.

Bu, kahve veya şarap gibi içeceklerdeki çoğu lekeyi temizlemek için yeterli olmalıdır.

Tüm duvarınızın yoğun bir temizliğe ihtiyacı olduğuna inanıyorsanız, çözümü odanın her yerinde kullanabilirsiniz. Genel olarak, ağır solüsyonlar içermeyen hafif bir temizlik, ağır bir leke dışında her şey için yeterli olmalıdır. Boya işinize zarar verme riski, tüm duvarda bir temizleme solüsyonu kullanmanın faydalarından daha ağır basar.

Gerekirse işlemi tekrarlayın. Solüsyonunuz lekeyi temizlemek için yeterince güçlü değilse, daha aşındırıcı bir solüsyon kullanmayı deneyin. Kabartma tozu macunu veya ticari bir temizleyici düşünün. Bu solüsyonu kullanmadan önce duvarın daha az fark edilen bir kısmında bir kez daha test edin.

Kabartma tozu ezmesi için, ½ fincan karbonatı birkaç yemek kaşığı suyla karıştırın. İyice karıştırın ve ardından süngere uygulayın.

Bir yağ giderici özellikle sıçrayan yağları temizlerken faydalı olabilir.

Duvarı kurutun. Duvarı kurulamak ve solüsyonu duvardan temizlemek için yumuşak bir bez veya kuru bir sünger kullanın. Duvar temiz görünene kadar hafif dairesel hareketlerle ovalayın.

Boya Kalemlerini Duvardan Temizleme

Pastel boyayı çıkarmak için kör bir bıçak kullanın. Duvarda asılı büyük miktarda mum boya parçası varsa, alttaki lekeye ulaşmadan önce parçayı çıkarmanız gerekir. Boya kaleminin altından kaldırmak için bıçağı kullanın ve kaldırın. Bu sırada duvarı çizmemeye dikkat edin.

Keskin bir bıçak kullanmayın.

Sihirli Silgi ile duvarı silin. Sihirli Silgiyi ıslatın ve duvarı yumuşak, dairesel hareketlerle silin. Bu, kalan mum boya parçalarını çıkarmalıdır.

Duvarı bir süngerle yıkayın. Son leke parçalarını almak için bir süngeri sıcak suda ıslatın. Süngerdeki fazla suyu sıkın. Ardından lekeyi dairesel hareketlerle ovalayın.

Dökülen suyu emmek için yere bir havlu koymayı düşünün.

Duvarı kurutun. Yumuşak bir havlu veya kuru bir sünger kullanın. Islak bölgeyi hafif dairesel hareketlerle ovalayın. Duvar artık nemli olmadığında durun.

Alternatif olarak, mum boya işaretlerinin üzerine çok amaçlı bir temizleyici kullanabilirsiniz. Ardından bir fırça ile fırçalayın.

Çok fazla boya çıkarmadan mum boya izlerini temizlemenin mümkün olup olmadığına bakın.

Çok fazla boya dökülecekse, kirli alanın üzerini boyamak daha iyi olabilir.

Markör ve Kalem Lekelerinin Temizlenmesi

Lekeyi ıslak bir sünger veya bebek mendili ile temizleyin. Bu, yıkanabilir işaretleyicilerin lekelerini temizlemek için yeterli olmalıdır. Dairesel hareketlerle hafifçe ovalayın. Suyun yere damlamasını önlemek için yere bir havlu koymayı düşünün.

Lekeyi saç spreyi ile ovalayın. Bebek bezi lekeyi almazsa saç spreyi sıkın. Ardından lekeyi bir kağıt havlu veya yumuşak bir bezle silin. Dairesel hareketlerle hafifçe silin. Herhangi bir lekenin çıkıp çıkmadığına bakın. Eğer öyleyse, yüzey temiz olana kadar tekrarlayın.

Lekeyi çıkarmak için bu adımı birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.

Lekeyi diş macunu ile kaplayın. Önceki adımlardan hiçbiri işe yaramadıysa, diş macunu kullanmayı deneyin. Lekeyi diş macunuyla kaplayın ve on dakika bekletin. On dakika sonra, yüzeyi yumuşak bir bezle silerek temizleyin.

Boyayı Alçı Duvardan Çıkarma

Yere bir damla bez yerleştirin. Boyayı çıkarmak, zeminde büyük bir karmaşa yaratacaktır. Yere damla bezi gibi bir şey koymalısınız. Ardından, işiniz bittiğinde, damla bezini katlayabilir, alabilir ve fazla boyayı çöp kutusuna atabilirsiniz.

Boyayı bir macun bıçağıyla kazıyın. Boyanın bazı kısımları zaten gevşekse veya dökülüyorsa, boyanın altına bir macun bıçağı alın ve boyayı kazımaya başlayın. Alçıya zarar vermemek için sıyırıcının düz kenarını kullanın.

Alçıya zarar verirseniz, alanı derz dolgu macunu ile doldurun.

Yüzeyi ince taneli zımpara kağıdı ile ovun. Kazımayla toplayamayacağınız küçük parçalar için zımpara kağıdı kullanın. Boyayı almak için zımpara kağıdını yüzeye sürtün.

Kimyasal bir sıyırıcı kullanın. Kimyasal sıyırıcılar çok uzun süre açık bırakılırsa duvarınızın rengini soldurabilir. Ancak, duvarınızdaki boya kendi kendine kazınacak kadar gevşek değilse, bir striptizci kullanmanız gerekebilir. Sıyırıcıya bir boya fırçasını batırın ve ardından boya fırçasını duvarın bir bölümüne sürün. Sıyırıcının beş dakika oturmasına izin verin. Ardından, boyayı kazımak için bir macun bıçağı kullanın.

Duvarı temizleyene kadar bu işlemi tekrarlayın. İdeal olarak, boyanın bir kısmını sıyırdıktan sonra, kimyasal bir sıyırıcı kullanmadan kalanını macun bıçağıyla çıkarabileceksiniz.

Duvarı ıslak bir havluyla yıkayın. Boyayı çıkardıktan sonra, soğuk ve temiz suya batırılmış süngerle tüm duvarı ovun. Bu adım, özellikle kimyasal sıyırıcı kullandıysanız önemlidir. Duvarda kalırsa yüzeye zarar verebilir.