Cilalı Sıva Nedir

Cilalı sıva, bazı sıvaların cilalanması ve geleneksel İtalyan sıva cilalarının yeni ve güncellenmiş biçimlerinin tanımı için kullanılan bir terimdir. Bu terim, çok yüksek cilalı Venedik sıva ve Marmorino’dan dokulu cilalı sıvaların sağlam görünümüne kadar çok çeşitli dekoratif sıva yüzeylerini kapsar. Cilalı sıvanın kendisi, her sıvaya kendine özgü bir görünüm veren sönmüş kireç, mermer tozu ve/veya mermer yongalarından oluşma eğilimindedir. Kireç bazlı cilalı sıva %40’tan fazla mermer tozu içerebilir.

Cilalı sıva, cilalı mermer, traverten veya kireçtaşı gibi görünen bir yüzey elde etmek için çoğunlukla dahili olarak, duvarlarda ve tavanlarda kullanılır. Bu tür sıvalar genellikle bir ila dört kat arasında bir astar ve bazkat tabanı üzerine uygulanır. Pürüzsüz cam benzeri bir parlaklığa kadar özel bir çelik mala ile perdahlanır (parlatılır). Cilalı sıva genellikle koruyucu bir balmumu tabakası ile kapatılır.

Venedik Sıva

Venedik sıva, mermer tozu ile karıştırılmış sıvadan oluşan, bir spatula veya mala ile ince, çoklu katmanlar halinde uygulanan ve daha sonra derinlik ve doku yanılsaması ile pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için perdahlanan bir duvar ve tavan kaplamasıdır. Venedik sıva teknikleri arasında marmorino, scagliola ve sgraffito bulunur. Perdahsız bırakıldığında Venedik sıvası, dokunuşa sert ve taş benzeri mat bir yüzeye sahiptir. Perdahsız Venedik sıvası da çok kırılgandır ve kolayca zarar görür.

Doğru uygulandığında, Venedik sıvası son derece cilalı, kaya sertliğinde, mermer benzeri bir yüzey oluşturmak için kullanılabilir. Venedik sıvası, özellikle mermer panellerin kolayca yerleştirilemeyeceği yüzeylerde ve sütunlar, konsollar ve kavisli duvarlar gibi gerçek mermerden oyulması çok pahalı olacak yüzeylerde kullanışlıdır.

Venedik sıvası doğal veya sentetik renklendiriciler kullanılarak renklendirilebilir. İtalyan boya renklendirme özelliği, belirli bir “mermer” rengi istendiğinde veya doğal olarak var olmayan bir renk istendiğinde özellikle yararlıdır. Bir üst balmumu sızdırmazlık maddesi tabakasının uygulanmasıyla, Venedik sıvası da su geçirmez hale getirilebilir.