İtalyan Sıva Nedir

italyan sıva nedir

İtalyan sıvası, Venedik sıvası olarak da bilinen, sıva benzeri bir görünüm ve doku vermek için duvarlara, yükseltilmiş veya kavisli yüzeylere ve tavanlara uygulanan bir sıva tekniğidir. Yöntem, adını aldığı İtalya’nın İtalyan bölgesi çevresinde 15. yüzyıl Roma’sında ustalar tarafından mükemmelleştirildi. Günümüzde kullanılan teknik ve sıva bileşimlerindeki iyileştirmeler, onu herhangi bir çağdaş bina veya yeniden modelleme projesi için erişilebilir bir süreç haline getirdi. Teknikteki değişiklikler, onu modern zamanlarda en sık kullanımı olan düz yüzeylere uygulamak için uyarlamıştır.

Geleneksel sıva ile İtalyan sıvası arasındaki temel fark, sıvanın alçı esaslı olması, mat bir yüzey vermesi ve normalde tek renk olmasıdır. İtalyan sıvası kireç esaslıdır ve benzersiz etkisini yaratmak için cilalanabilir. Ayrıca istediğiniz herhangi bir tonda renklendirilebilir.

İtalyan sıvasının güzelliği, kaplamanın zevkinize göre özelleştirilebilmesidir. Kaliteli bir İtalyan sıva uygulaması ile pürüzsüz, dokulu, cilalı, metalik veya çok parlak bir yüzey elde edilebilir. İsteğe bağlı olarak mermer ve traverten gibi popüler doğal taşların görünümü de elde edilebilir.

İtalyan Sıvanın Faydaları

Daha önce de belirtildiği gibi, İtalyan sıva tekniği, kalıplama ve oymacılığın benzersiz süslemeler elde etmek için önde gelen roller olduğu Rönesans döneminden, İtalyan’dan geldi.

İşte duvarlar için İtalyan sıvasını, ortaya çıkmasından 6 yüzyıl sonra baskın dekoratif kaplamalardan biri yapan ana özellikler.

Nem Direnci ve Nefes Alabilirlik: İtalyan sıva birikmiş ve yoğuşan nemi önleyen, duvarları ve tavanları güçlendiren ve su geçirmez hale getiren ve aynı zamanda doğal nefes alabilirliği kolaylaştıran bir kaplamadır.

Doğal Malzemeler Kullanır: İtalyan sıvasını oluşturan bileşenler doğaldır. Toksik değildirler ve küf önleyici ve bakteri önleyici özelliklere sahiptirler.

Yüksek Dayanıklılık: Yüksek dayanıklılığa sahip bir kaplamadır, bu nedenle duvarları veya tavanları kaplamak için bu tekniği seçerseniz, uzun süre mükemmel durumda bir kaplamaya sahip olursunuz.

Yüksek Dekoratif Değere Sahiptir: İtalyan sıva zarafeti, inceliği, mükemmelliği ve hatta lüksü temsil eder. Mükemmel dekoratif özelliklere sahiptir, her türlü mobilya ve stille uyumlu bir şekilde bütünleşir.

İtalyan sıvanın ve boyanın avantajları hakkında daha fazla bilgi almak için İtalyan Boya Avantajları yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

İtalyan Sıva ve Boya Örnekleri

İtalyan Sıva Nerelerde Kullanılabilir?

İtalyan sıvası dış mekanlarda kullanılabilse de en çok iç mekanları süslemek için kullanılır. Bu tekniğin en çok görüldüğü mekanlar koridorlar, oturma odaları ve banyolardır. Dekoratif özelliklerinden dolayı ofis, restoran, otel gibi ticari binalarda da kullanılmaktadır.

Yatak odası duvarlarında da İtalyan alçı duvarları kullanmaya karar vermek hiç de fena bir fikir değildir. Yatak odalarında bulunma olasılığı daha az olsa da bu dekoratif teknik görsel olarak da oldukça ilgi görmektedir. Bu durumda daha açık tonlar hakimdir. Beyaz, bej veya gri gibi renkler öne çıkarak yatak odasının ana duvarına yeni bir tarz kazandırarak muhteşem bir stil yansıtıyor.

Özellikle yüksek tavanlı odalarda sıklıkla tavanlara da uygulanır. Bu tekniği kullanmak sadece odanın yüksekliğini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda zemine görsel bir yakınlık yaratır, bu da rahat ama şaşırtıcı bir oda ile sonuçlanır.

İtalyan Sıva Nasıl Yapılır?

İtalyan sıvasını duvara uygulamak için birincil yöntem, sıvayı bir sonraki katman eklenmeden önce ayrı ayrı kurumasına izin verilen ince ve ardışık katmanlar halinde uygulamak için bir mala, macun bıçağı veya spatula kullanmayı gerektirir. İlk katların sonraki katlardan daha ince ve pürüzsüz olması gerekir, böylece sıva zamanla duvara etkili bir şekilde yapışacaktır. Ek İtalyan sıva katmanları uygulandığında, amaç pürüzsüz bir yüzey oluşturmak değil, sıvaya kuruduktan sonra korunan desenler ve dokular uygulamaktır. Yüzey kusurlarını kapatmak için son bir ince İtalyan sıva tabakası uygulanır ve bu kuruduktan sonra yüzey genellikle hafifçe zımparalanarak cilalanır ve ufalanma veya çatlamaya yol açabilecek kusurlar giderilir. Nihai sonuç, sıvanın aydınlatma ve farklı görüş açılarıyla değişen ince renk ve doku varyasyonlarına sahip olduğu yarı parlak bir mermer efektidir.

Duvar kaplaması veya tavan kaplaması için İtalyan sıva tekniğinin kullanımı, boya kullanımını da içerebilir. Alçı kullanmak yerine veya bunun dışında, boyanın kendisi arka arkaya katmanlar halinde duvar yüzeyine hafif bir açıyla mala ile uygulanarak nihai görünüme doku ve incelik kazandırılır. Boya kullanmak, düşük viskozitesi nedeniyle sıvadan daha ince bir yüzey üretecektir. Hibrit bir yöntem, İtalyan sıvasının kendisinin uygulanmasını ve ardından son kat olarak bir İtalyan boyası ile devam edilmesini içerir, ancak bazı boyama projeleri boya ile İtalyan sıva tekniğini uygulamadan önce sıradan bir boya astarı kullanır. İster boya ister sıva kullanarak yüzeyde tekrar eden desenler üzerinde çalışmak için ne kadar çok zaman harcanırsa, bittiğinde o kadar iyi görünür.

İtalyan sıva ve boya uygulamasının nasıl yapıldığı ile ilgili daha fazla bilgi almak için İtalyan Boya Nasıl Yapılır yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

İtalyan Sıva Nasıl Temizlenir?

İtalyan sıva duvarınızın her zaman pürüzsüz ve parlak olmasını sağlamak için düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Zamanla duvarlarda küf oluşumunu engellediği için özel mum bazlı ürünler kullanmanızı tavsiye ederiz. Ancak hepimizin evinde bulunan daha geleneksel ürünleri de kullanabilirsiniz.

Temizlik Malzemelerinizi Hazırlayın: Aşındırıcı olmayan bir bezi ılık suda hafifçe ıslatarak temizleme işlemine başlayın. Ardından, bezin ortasına çok az miktarda yumuşak sıvı sabun koymanız gerekecektir.

İtalyan Sıvanızı Temizleyin: Bezinizi hazırladıktan sonra, İtalyan sıvanızı temizlemeye hazırsınız. Kirli alanları dairesel bir hareketle nazikçe silmek için bezinizi kullanarak bu adıma başlayın. Sıva inatçı lekelere maruz kaldıysa, bezinizi ticari bir temizlik beziyle değiştirebilirsiniz. Bezin ağartıcı içermediğinden emin olun. Lekeyi çıkartmak için uygulamayı yapan firmadan da yardım isteyebilirsiniz.

Son Dokunuşlarınızı Uygulayın: Duvardaki tüm kir birikintileri temizlendikten sonra, kalan nemi dikkatlice silmek için aşındırıcı olmayan kuru bir bez kullanın. Nem, küf oluşumunun önde gelen nedenleri arasında yer aldığından, bu son adımı gerçekleştirirken dikkatli olmalısınız.

UYARI!!!  Temizleme tavsiyeleri standart malzemeler ve uygulama için verilmiştir. Kullanılan malzemeler farklılık gösterebilir, temizlik konusunda öncelikle malzeme üreticisinin ve uygulama yapan firmanın tavsiyelerini dikkate alınız.

İtalyan Sıva Çeşitleri

İtalyan sıva tekniği 500 yılı aşkın bir süredir uygulandığından, yöntemin bireysel geçmişleri ile birkaç farklı dalı oluşmuştur.

Marmorino görünümü, doğal taş görünümünü andıran çok çeşitli renk ve doku karışımlarına izin veren yüzeyler için mermer tozu ve kireç macunu kullanan popüler bir Rönesans tasarımına dayanmaktadır.

Scagliola, sütunlarda ve heykellerde görüldüğü gibi daha keskin kenarlara ve dolgulara odaklanan başka bir daldır ve batı-orta İtalya’da 17. yüzyılda Toskana’da baskın bir sıva sıva şekliydi.

Sgraffito, form olarak tipik İtalyan sıvalarına çok benzer, ancak seramik çömleklerde de kullanılır ve yüzeyde ince çizikler içerir. Sgraffito kullanımı Afrika sanatında popülerdir ve 16. yüzyıldan beri Avrupa’da hakimdir.

Tadelakt, İtalyan sıva metodolojisi ile ilgili olan ve kuzey Afrika’daki Fas saraylarında ortaya çıkan başka bir tekniktir. Tadelakt ile nihai sonuç, okyanus desenleri veya ağaçlar ve sarmaşıklar için büyüme desenleri gibi bir duvar veya tavan yüzeyinde yumuşak dalgalar ve akıcı formlardan biridir.

İtalyan sıva desenleri ve efektleri hakkında daha fazla bilgi almak için İtalyan Boya Desenleri yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

İtalyan Sıva Hakkında Ek Bilgiler

İtalyan Sıvası Eski Bir Tekniktir: İtalyan sıvasının İtalyan inşaat ve sıva işlerinde kullanımı Antik Roma’ya kadar uzanmaktadır. Aslında, bugün hala Antik Roma kalıntılarında duvarlarda ve tavan süslemelerinde erken İtalyan sıva örneklerini görebilirsiniz.

İtalyan Sıvası Çok Tekniktir: Mermer tozu ile karıştırılmış sıvadan oluşan İtalyan sıvası, ince, çoklu katmanlar oluşturmak için genellikle bir spatula veya mala ile uygulanır. Daha sonra sıva, derinlik ve doku yanılsaması ile pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için parlatılır. Yıllar önce, İtalyan sıva yapımı çok pahalıyken, malzemeler ve teknolojideki ilerlemeler, evler için daha yaygın ve uygun fiyatlı hale gelmesini sağladı.

Yanmaz Özelliklere Sahiptir: İtalyan sıva işleri de yanmaz özellikleri nedeniyle yapılara güvenlik sağlar. Antik çağlardan beri insanların bu fantastik kalitenin farkında olduklarına ve evlerini yangına karşı koruma umuduyla tüm binalarında alçı kullandıklarına inanılıyor. Yaşam alanlarına daha fazla kişilik ve his katmak için üzerini boyamak yaygın bir uygulamaydı. Alçının kendisi o kadar esnektir ki, Napoli’deki antik Pompeii kentinin duvarlarındaki orijinal sıva bugün hala görülebilmektedir.

Heykel Yapmak İçin Kullanıldı (Ve hala kullanılıyor): Roma döneminde sıva, İmparatorluktaki en güzel ve önemli binaları karakterize eden bir sanat biçimiydi. Bugün hala en eski alçı tavanlardan bazılarına tanık olabilir ve 2000 yılı aşkın bir süre önce yaratılmış fantastik simetrik figürlerine hayran kalabiliriz. Var olan en eski parçalardan biri Londra’daki British Museum’da bulunabilir. İtalyan sıvası, işlenmesi kolay bir malzemedir ve bu nedenle, düz yüzeyleri süslemek için formları ve desenleri şekillendirirken yaygın olarak kullanılır.

İtalyan Sıva Fiyatları

İtalyan sıva fiyatları kullanılacak malzemelerin ve uygulama yapılacak mekanın özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. İtalyan sıva fiyatı almak için iletişim formumuzu doldurabilir ya da (216) 378 69 16 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

İtalyan sıva fiyatlarını etkileyen faktörler hakkında detaylı bilgi almak için İtalyan Boya Fiyatları yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

.