Dekoratif Boya

dekoratif boya nedir

Dekoratif boya anlayışımız Rönesans’a kadar uzanır. 15. ve 16. yüzyıllarda Batı Avrupa’da ortaya çıkan ve böylece modern çağın başlangıcını oluşturan bir kültürel hareketti. Bununla birlikte, dekoratif duvar boyalarının gerçek kökeni daha da eskilere dayanmaktadır. İlk uygarlıklar, bir olayı iletmenin ve/veya bir olayın kaydını bırakmanın bir yolu olarak, yaşadıkları mağaralarda farklı işaretler ve çizimler yaptılar.

Dekoratif Boya Nedir?

Dekoratif boya ya da bilinen diğer adıyla efekt boya, boyutu veya nesnesi ne olursa olsun bir yüzeyin görünümünü dönüştürmek için kullanılan bir boya türüdür. Amaç, mevcut alt tabakanın görünümünü güzelleştirmek ve bazı durumlarda uygulandığı kaplamanın dayanıklılığını arttırmaktır.

Mobilya, masa, sandalye, zemin vb. gibi darbelere maruz kalan yüzeylerde ve ayrıca trafiğe kapalı yüzeylerde kullanılabilen bir malzemedir. Bu anlamda şüphesiz dekoratif boyanın kaplama olarak en sık kullanıldığı yüzeylerden biridir. Tüm boyalar güneş ışığına, suya ve diğer hava koşullarına dayanıklı olmadığı için dış duvar uygulamalarında daha az yaygın olduğu söylenmelidir.

Dekoratif Boya Nerelere Uygulanır?

Dekoratif boyama, çok çeşitli stil, tasarım ve dokuların kapsanmasını sağlar. Bu nedenle, her zaman bir yüzey ile diğeri arasında fark yaratacak bir nüans olacağından, aynı cilaları tekrarlamak olası değildir. Seçilen teknik, boyanın rengi ve ürünün uygulanma şekli (her birinin kendine özgü prosedürü vardır) son cilaları ayırt edecek faktörlerdir.

Bu tekniği kullanmak için genellikle duvarlar tercih edilen alan olsa da, efekt boyayı kullanmanın faydaları tavanlara, zeminlere ve mobilyalara kadar uzanır. Hepsinde bu ürünün kullanımı yüzeye renk vermekle sınırlı kalmayıp, oluşturulan doku ile ona kişilik ve stil kazandırmaktadır.

Dekoratif boyalar odaların, oturma odalarının, mutfakların, banyoların ve büyük ticari binaların yenilenmesinde başrol oynayan, iç mekanlarda özel bir yeri olan bir dekorasyon tekniğidir. Tamamen profesyonel kullanıma yönelik bir boya olmaktan çıkıp evlerine ikinci bir hayat vermek isteyen kişiler arasında da popülerlik kazanmaya başladı.

Dekoratif Boya Örnekleri

Dekoratif Duvar Boyasının Avantajları

Her dekoratif resmin kendine özgü faydaları vardır. Bazıları iç mekanlarda olduğu gibi dış mekanlarda da kullanılabilir, diğerleri metalik veya paslı yüzeyler oluşturabilir, bazıları su geçirmez özelliklere sahiptir vb. Bu nedenle, her bir kaplamanın ihtiyaçlarının ne olduğunu önceden değerlendirmek gerekir. Açıkçası, her gün neme maruz kalan bir banyo duvarı, yatak odası duvarı ile aynı şey değildir.

dekoratif duvar boyası Çok Çeşitli Efektler ve Renkler: Dekoratif boyalar, renkler, efektler ve dokularla oynayarak çok sayıda kombinasyon oluşturmanıza olanak tanır. Odadaki belirli bir öğeyi vurgulamak ve ona dikkat çekmek için daha geleneksel yöntemlerde daha cesur tasarımlara geçiş sağlar.

efekt boya fiyatları Uygulamanın Çok Yönlülüğü: Dekoratif boyalar, duvarlar, zeminler, tavanlar, mobilyalar vb. çok sayıda yüzeye ve odaya uygulanabilir.

dekoratif boya duvar Hızlı ve Kolay Uygulanır: Mevcut kaplamaların kaldırılmasını gerektiren diğer kaplamalardan farklı olarak, altta ne olduğu tamamen gizlenerek, üstüne dekoratif boya uygulanır. Bu, uygulanması kolay olduğu kadar hızlıdır da.

dekoratif boya modelleri Yeni Kaplamayı Korur: Birçok boya sadece dekoratif bir işleve sahip değildir, aynı zamanda duvar veya zemini güçlendirmeye de yardımcı olur. Yeni kaplamayı aşınma ve yıpranmaya, çizilmelere, darbelere vb. karşı korurlar.

dekoratif boya uygulamasıSu Geçirmez ve Kaymaz Yüzeyler: Şimdiye kadar görülen avantajlar yetmezmiş gibi, bazı boyaların sunduğu su geçirmez ve kaymaz yüzeyleri vurgulamakta fayda var. Bu teknik lehine giderek daha belirleyici olan iki faktör.

dekoratif boyalarÇok Dayanıklıdırlar: Doğru uygulandığında ve doğru kullanıldığında çok dayanıklı olabilirler ve kısa sürede yüzeyin başka bir kat boya ile kaplanmasını gerektirmezler.

Dekoratif Boya Seçiminde Önemli Faktörler

Hangi dekoratif boyayı seçmeliyim? Cevap çok basit, uygulanacağı yüzey için en uygun olanı seçmelisiniz. En değerli tavsiye budur. Yalnızca görünüme veya renge odaklanmak bir hatadır, çünkü her bir alt tabakanın kendi özel özelliklerine ihtiyacı vardır. Bir boya veya diğerini seçerken dikkate alınması gereken en önemli faktörlere bir göz atalım:

dekoratif boya fiyatları Dekoratif Boya ile Kaplanacak Malzeme: Tüm boyalar aynı alt tabaka için uygun değildir. Çünkü ahşabı kaplamak ile örneğin alçıpan bir duvarı kaplamak aynı şey değildir. Bu nedenle, birini veya diğerini satın almadan önce özelliğini bilmeniz gerekir.

dekoratif boya desenleri Yürünebilir ve Yürünemez Yüzeyler Arasında Ayrım Yapmak: Zeminlerin kaplanması, uzun vadede duvarlara göre daha karmaşıktır, çünkü döşeme, mobilyalarda olduğu gibi, aşınma, darbe vb. nedeniyle aşınmaya ve yıpranmaya çok daha dayanıklı bir boya gerektirir. Aynısı mobilya için de geçerlidir. Aynı şekilde boyanacak oda da değerlendirilmelidir. Örneğin banyolar ve mutfaklar su geçirmez özelliklere sahip boyalara ihtiyaç duyar. Yıkanabilir, neme dayanıklı vb. ürünler.

dekoratif boya modelleriDış Mekan Direnci: Nasıl malzeme ve yüzey deseni önemli faktörlerse, dış mekanlardaki direnç de öyle. Bazı dekoratif boyalar güneş ışığına, yağmura ve rüzgara karşı dayanıklıdır. Ama hepsi değil…

dekoratif boya nedirDekoratif Boyanın Kalitesi: Çoğu zaman tasarruf etmeye çalıştığımız için nihai sonuç düşündüğümüzden daha pahalı olur. Kalite hafife alınacak bir faktör değildir.

dekoratif boya firmalarıDekoratif Desenler: Tam olarak ne arıyorsunuz? Parlak yüzeyli dekoratif bir boya mı? Daha saten mi? Ya da belki metalik ve pas etkileri? Her boya, bir veya daha fazla dekoratif kaplamayı garanti etme yeteneğine sahiptir.

Duvarlar İçin Dekoratif Boyama Teknikleri

Şemalar, elde edilebilecek çok sayıda efekt sayesinde duvarları süslemek için en yaygın kullanılan kaynaklardan biridir. Duvarlar için talep ve ihtiyaçlara en uygun olanı seçebileceğiniz çok sayıda dekoratif boyama tekniği vardır.

dekoratif boya şirketleriToprak Desen: Bu dekoratif tekniğinin özelliği, bileşiminin özel reçinelerinde yatmaktadır. Bu reçineler çeşitli renklerde mevcuttur ve duvarlara yayıldıklarında karakteristik bitişten sorumludurlar. Teknik, mevcut geniş renk yelpazesinin yanı sıra, iyi sertlik ve dayanıklılıklarının yanı sıra kolayca yıkanabilir olmaları ile de öne çıkmaktadır. Kısacası, gölgeli ve eskitilmiş efektli, Rönesans tarzı duvarları taklit eden bir sıvadır. Yumuşak dokulu ve küçük kabartmalı, duvarlar için çok özel bir dekoratif boyama tekniği. Uygulaması çeşitli olmakla birlikte, beyaz genellikle renkli zeminlerde veya önceden karıştırılmış doğal boyalarda kullanılır.

dekoratif boya çeşitleriİtalyan Sıva: İtalyan sıva ya da yaygın bilinen adıyla İtalyan boya duvarlar için en önemli ve en önemli dekoratif boyama tekniklerinden biridir. Aslen Venedik’ten, mermer tozu, kireç, pigmentler ve sıvadan yapılmış bir macun kullanılmasından kaynaklanan ve benzersiz parlaklığı nedeniyle mermere çok benzeyen estetik bir etkidir. En ilginç faydaları arasında neme karşı direnci ve nefes alabilirliği yer alır. İtalyan sıva, mekanın değerini artıran ve aynı zamanda doğal unsurlardan oluşması katma değeri olan son derece dayanıklı bir boyadır.

dekoratif boya çeşitleriSünger Tekniği: Duvarlar için en popüler dekoratif boyama tekniklerinden bir diğeri de süngerleme tekniğidir. İstenen bitiş elde edilene kadar yüzeye bir süngerle tekrar tekrar vurmaktan oluşur. Gözenekler ne kadar geniş olursa, etki o kadar iyi olur. Odaya derinlik ve hacim katan, çok kolay ve ekonomik bir bitiş. Kontrastın daha çarpıcı olduğu geniş yüzeyler için idealdir.

dekoratif sıva çeşitleriPas Efektli Boya: Pas kaplama, özellikle duvarlarda, iç dekorasyonda üstün olan estetik bir kaynaktır. Zamanın geçişini, nesnelerin doğal yaşlanmasını sembolize etmesine rağmen, rüstik ve çok hoş görünüm sunar. Bu etkiyi elde etmenin en uygun, en hızlı ve en ucuz yolu boya kullanmaktır. Evle sınırlı olmayan, aynı zamanda modaya uygun vitrinlerin, en iyi restoranların, lüks otellerin duvarları için kullanılan dekoratif bir teknik.

dekoratif sıva çeşitleriCila: Cilalar, alttaki tabakanın görünmesini sağlayan, şeffaf veya yarı saydam renkli çok ince boya katmanlarıdır. Yüzyıllardır sıcaklıklarını vurgulamak veya azaltmak ve daha opak veya parlak hale getirmek için kullanılan duvarlar için dekoratif bir boyama tekniğidir.

Son Moda Dekoratif Boya Stilleri

Dekoratif boyalarla çok daha pahalı olan bazı malzemelerin (mermer vb.) görünümünü taklit edebilirsiniz. Her bireyin yaratıcılığına bağlı olarak, mekanı yenilemek ve onu diğer odalardan farklı kılmak için bir atmosfer yaratabilirsiniz. Daha geleneksel bir dekorasyon ya da yerleşik her şeyden ayrılan ve ilk bakışta etki bırakan bir dekorasyon tercih edebilirsiniz. Aşağıda en klasikten en moderne iç dekorasyonda en popüler efekt boya stillerini analiz edeceğiz.

Klasik veya İskandinav Tarzı: Klasik, avangard ile çelişmek zorunda değildir. Hatta minimalist ya da İskandinav esintili dekorasyon en popüler trendlerden biri. Duvarlarda beyaz veya bej gibi açık renklerin tercih edilmesi ve ahşap mobilyalar veya parke zeminlerle kombinlenmesi her zaman şıktır. Klasik ve İskandinav stilleri, her ne pahasına olursa olsun savurganlıktan kaçınarak yumuşak ve tek tip yüzeylerle tanımlanır. Dekoratif duvar boyası ile elde edilmesi çok kolay, zarif, zamansız ve rahat bir atmosfer.

dekoratif boya nasıl yapılırVurgulu Duvar İçin Gradyan Stili: Gradyan stili, duvarları boyamanın kendine özgü bir yoludur çünkü görsel olarak yarım kalmış gibi görünürler. Genellikle aynı rengin farklı tonlarının kullanıldığı ve etkisinin muhteşem olduğu bir tekniktir. Vurgulu duvar olarak adlandırılan ve diğerlerinden öne çıkacak olanı elde etmek için favori stillerden biridir.

dekoratif boya textureVintage Tarzı: Vintage tarzı, bir alana karakter katmanın en popüler ve göz alıcı yollarından biridir. Bunu başarmak için en erişilebilir seçeneklerden biri, duvarı bu bitişi sunan bir dekoratif boya ile yenilemektir. Kahverengi, duvarlarda hızlı bir şekilde doğal eskitme etkisi sağlayan bu tür boyalar için en yaygın renklerdir. Hayatın kendisi kadar doğaldır.

Dekoratif Boya Fiyatları

Dekoratif boya fiyatları kullanılacak malzemelerin ve uygulama yapılacak mekanın özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Efekt boya fiyatları almak için iletişim formumuzu doldurabilir ya da (216) 378 69 16 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

.