Duvarlardan İtalyan Boya Nasıl Çıkarılır

Venedik sıvası, belirli bir dekor stiliyle iyi görünebilir. Ancak, bir oda tasarımını değiştirmek istediğinizde ve Venedik sıvası aniden tamamen yerinde görünmediğinde ne yaparsınız? Biraz tasarruf etmek için kendiniz kaldırabilirsiniz. Ayrıca, bunun, çok sayıda temizlik işiyle uğraşan, genellikle dağınık olabilen bir süreç olduğunun da farkında olmalısınız.

Adım 1 – Hazırlık

İtalyan sıva çıkarmaya başlamadan önce çok fazla hazırlık gerekiyor. İlk olarak, tüm mobilyaları odadan çıkarın veya bu mümkün değilse, zemin dahil her şeyi damla bezlerle örtün. Ardından, tüm çıkış ve anahtar plakalarını çıkarın. Açıklıkları tamamen maskeleme bandıyla kapatın.

Bunu tamamladığınızda, odayı kapatmak için pencere ve kapı çerçevelerine plastik bezler bantlayın. Odaya girip çıkabilmeniz için kapı aralığında bir aralık bırakın.

Adım 2 – İlk Zımparalama

Maskenizi ve koruyucu gözlüklerinizi takın (oluşturulan toz miktarı nedeniyle koruyucu gözlük yerine gözlük kullanın). Elektrikli zımpara makinenize bir parça P80 zımpara kağıdı koyun ve sıvayı zımparalamaya başlayın. Bir köşeden çalışın, dışa doğru hareket edin. Zımpara kağıdı hızla yıpranacağı için düzenli olarak değiştirmeniz gerekecektir.

Amaç, duvarda tam bir düzlük elde etmek değil, çıkıntıların çoğunu ortadan kaldırmak ve duvarı biraz pürüzsüz bırakmaktır. Elektrikli zımpara ile düzgün bir şekilde ulaşamayacağınız alanlar olduğunu göreceksiniz. Bu alanlar için, Venedik sıvasını manuel olarak çıkarmak için bir zımpara bloğunun üzerine P80 taneli zımpara kağıdı koyun.

Adım 3 – İkinci Zımparalama

Sırtları kaldırdığınızda ve belirli bir pürüzsüzlük düzeyine ulaştığınızda, Venedik sıvanızdan geriye kalanları yumuşatmak için P80 taneli zımpara kağıdını P120 taneli zımpara kağıdı ile değiştirin. Yavaş çalışın, yine köşeden çalışın. Bu sefer pürüzsüz, düz bir yüzey elde etmek istiyorsunuz.

Düzenli olarak durmalı ve tozu temizlemek ve pürüzlü alanları düzeltmek için duvarı bir bezle silmelisiniz. Yine, elektrikli zımpara makinesine erişilemeyen bazı alanları zımparalamanız gerekecektir.

Çok derin oyuk açmamak için zımparayı sürekli hareket ettirin. Yüzeyden memnun değilseniz, P180 veya P200 kalitesinde daha ince bir tane kullanarak tekrar zımparalayabilirsiniz. Bu, duvarlara çok pürüzsüz bir yüzey sağlayacaktır.

Adım 4 – Temizleme

Gördüğünüz gibi, süreç çok fazla toz üretiyor. Temizliğe başlamak için, yüzeydeki tüm tozu temizlemek için üzerinde İtalyan boya bulunan duvarı nemli bir bezle yıkayın.

Neredeyse kesinlikle diğer duvarları da yıkamanız gerekecek. Damla bezlerini dikkatlice katlayın ve plastik tabakaları ve maskeleme bandını çıkarın. Odayı temizlemeyi bitirmek için, tüm tozu toplamak için iyice, hatta muhtemelen iki kez süpürmeniz gerekecektir.