Saten ve Yumurta Kabuğu Boya Nedir

Yumurta Kabuğu Boya Nedir?

Yumurta kabuğu boyası, mat veya düz boyadan biraz daha yüksek parlaklığa sahiptir, ancak saten boya kadar parlak değildir. Yumurta kabuğu kaplamanın düşük yansıtma özelliği, fırça darbelerini, alçıpandaki küçük ezikleri ve boyalı duvarlardaki kusurları gizlemek için harikadır. Düz boyaya (yansıtıcı olmayan boya) kıyasla, yumurta kabuğu boyalarının temizlenmesi çok daha kolaydır. Ayrıca boya rengindeki pigmentleri düz boyadan daha fazla ortaya çıkarabilirler. Boyalı duvarlarınızda fırça darbeleri ve diğer uygulama kusurlarını fark ederseniz, mat son kat boyayı yumurta kabuğu boyayla yeniden boyamayı düşünün.

Saten Boya Kaplama Nedir?

Saten boya, yumurta kabuğundan biraz daha parlakken, yarı parlak boya veya çok parlak boyadan daha az yansıtıcıdır. Saten kaplama, yumurta kabuğu kaplamadan daha yüksek dayanıklılık sağlar. Sürtünmeye karşı dayanıklıdır ve oturma odaları, yemek odaları, çocuk odaları ve giriş yolları gibi yoğun trafik olan alanlarda kalıplama ve duvar boyamak için mükemmel bir seçimdir. Orta parlaklıkta cilası, ahşap işleri ve mutfak dolaplarını boyamak için mükemmeldir.

Yumurta Kabuğu ve Saten Boya Farkı

Pek çok farklı boya parlaklığı mevcut olduğundan projeniz için doğru parlaklığı bulmak zor olabilir, ancak bir kendin yap boya projesini tamamlamak için profesyonel bir boyacı olmanıza gerek yok.

Parlaklık: Yumurta kabuğu boyası, saten boyadan daha düşük bir parlaklığa sahiptir – o kadar düşük ki neredeyse hiç yansıtıcılığı yoktur. Yumurta kabuğu boyasının daha az parlak kaplaması, duvarlarınızın yüzeyindeki düzensiz fırça darbeleri gibi kusurları gizlemede daha iyi olmasını sağlar. Saten boyanın daha parlak cilası, onu dolaplar ve pervazlar gibi dekoratif yüzeylerin tanımını vurgulamak için en iyi boya yapar.

Dayanıklılık: Yumurta kabuğu boyası, mat boyadan daha fazla dayanıklılık sunan ancak saten boya kadar değil, popüler bir orta zemindir. Daha yüksek parlaklıkta boya, lekelere, küflenmeye ve çizilmelere karşı daha iyidir ve banyo gibi yüksek nemli alanlar için idealdir. Parlak boya en fazla dayanıklılığı sunar, ancak yüksek yansıtma özelliği bazı odaları istenmeyen hissettirebilir. Çok parlak yüzeylerin yansıtıcılığı olmadan yeterli dayanıklılık sağlayacak boya için saten bir yüzey seçin.

Maliyet: Yumurta kabuğu boyası saten boyadan daha uygun maliyetlidir. Boya maliyetinden tasarruf etmek veya geniş alanları yeniden boyamak isteyen ev sahipleri, yumurta kabuğu kaplama ile gitmekten daha iyidir.

İtalyan Boya ve Sıva

Son yılların en çok tercih edilen dekorasyon uygulamalarından biri olan İtalyan boya ya da bir başka bilinen ismiyle İtalyan sıva, neredeyse sınırsız desen ve renk seçeneğiyle evlerinize değer katıyor. İtalyan boya hakkında detaylı bilgi almak için italyan boya yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.