Vurgu Duvar Tasarım Fikirleri

Vurgu Duvarı Nedir?

Özellik duvarı veya odak duvarı olarak da bilinen vurgulu duvar, bir evin içinde veya dışında, onu çevreleyen duvarlardan farklı kılan koyu renk veya tasarımlara sahip bir duvardır. İç mimarlar genellikle bir odaya bir odak noktası vermek veya bir kontrast duygusu yaratmak için vurgulu duvarlar kullanır.

Vurgulu Duvar Rengi Nasıl Seçilir

Vurgulu duvarlar tipik olarak, odadaki diğer duvarların daha nötr veya yumuşak renkleriyle kontrast oluşturan parlak, cesur renklere sahiptir. Vurgulu duvarınız için doğru boya rengini nasıl seçeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Odadaki diğer duvarların rengini düşünün. Tüm bir odayı yeniden boyamak istemiyorsanız, vurgulu bir duvar, bir odayı renkle doldurmanın harika bir yolu olabilir. Vurgulu duvarınız için boya renklerini keşfederken, mevcut duvarların rengiyle eşleşen bir boya örneği getirin.

Bir renk kartelası kullanın. Renk kataloğunda birbirinin karşısında duran ve eşleştirildiğinde mavi ve turuncu gibi cesur bir ifade oluşturan tamamlayıcı renkleri arayın. Mavi duvarları sessize aldıysanız, parlak turuncu vurgulu bir duvar düşünebilirsiniz.

Renk psikolojisini deneyin. Bazı insanlar renklerin ruh halinizi etkileyebileceğine inanır. Oturma odası veya yemek odası daha enerjik turuncu veya kırmızıyı arayabilirken, ebeveyn yatak odanızın sakinleştirici mavi veya yeşil olmasını isteyebilirsiniz.

Kendinizi düz renklerle sınırlamayın. Vurgulu duvarınız duvar kağıdı, ahşap paneller, fayanslar ve hatta bir duvar resmi içerebilir.

Vurgu Duvar Fikirleri

Vurgulu bir duvar, odanıza yeni bir görünüm kazandırmanın mükemmel bir yoludur ve vurgulu bir duvarın benzersiz bir şekilde size ait olması için birçok iç tasarım seçeneğiniz vardır. Mutfağınıza bir tezgah arası fayans veya yatak odası vurgulu bir duvar için bir başlık duvarı ekleyebilirsiniz. Evinize vurgulu bir duvar eklemek için mükemmel kendin yap projesini veya basit çözümü bulmak için bu tasarım fikirlerini kullanın.

İtalyan Boya Vurgu Duvar: Son yılların en şık iç ve dış cephe tasarım ürünü olan İtalyan boya, vurgu duvarlar da sıra dışı tasarımlar yapılabilmesine olanak sağıyor. Dekoratif efekt boyalar, estetik görünümünün yanında uzun ömürlü olması ve sağlığa zararlı madde içermeyen çevre dostu yapısıyla ev sahipleri tarafından tercih ediliyor. Neredeyse sınırsız renk ve desen seçeneğine sahip İtalyan sıva uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Vurgulu Duvarlar: Tüm odayı desenli duvar kağıdıyla kaplamak istemeyebilirsiniz, ancak vurgulu bir duvar, duvar kağıdını denemek için harika bir yol olabilir. Taahhüt etmeye hazır değilseniz, çıkarılabilir bir duvar kağıdını soyun ve yapıştırın.

Kendin Yap Duvar Resimleri: Özel duvar sanatı fikrini seviyorsanız, ancak ev makyaj bütçenize bir duvar ressamı dahil etmediyseniz, Kendin Yap rotasına gidin. Köşeli çift ayraç gibi basit geometrik tasarımlar, maskeleme bandı veya şablonlarıyla kolayca oluşturulabilir.

Mobilya Olarak Vurgu Duvarları: Vurgu duvarları, herhangi bir yer kaplamadan mobilya veya yerleşik mimari özellikler yanılsaması yaratabilir. Örneğin başlıklar pahalı ve hacimli olabilir. Bununla birlikte, yatağınızın dayandığı duvarı boyamak, bir başlık ile aynı görsel etkiyi yaratabilir.

Pratik Vurgulu Duvarlar: Karo mutfak tezgah arası fayans, dağınık bir alanı temizlemeyi kolaylaştıran pratik bir seçimdir, ancak sıkıcı olması gerekmez. Parlak renkli fayanslardan vurgulu bir duvar oluşturmak için mutfak makyajınızı bir fırsat olarak kullanın. Veya listeler ve hatırlatıcılar yazmak için bir alan yaratmak için kara tahta boyasıyla vurgulu bir duvar boyayın.