cilalı italyan sıva

Cilalı İtalyan Sıva Nedir?

Cilalı sıva, bir taş ürünü simüle etmek için derinlik ve doku görünümü veren dekoratif bir duvar, tavan veya zemin yüzeyi oluşturur. İstenilen miktarda parlaklık elde etmek için elle cilalanmış üç veya daha fazla kireç bazlı çimento malzemesi ile tasarlanmıştır. Alçı teknikleri çok çeşitlidir ve renkli, metalik ve sedefli yüzeyler içerir.

İtalyan sıvası, dekoratif duvar yüzeyleri oluşturmak için kullanılan bilinen en eski yapı malzemesidir. Bu malzeme aynı zamanda Venedik sıva ve İtalyan boya olarak da bilinir ve bu bölgelerdeki binalarda yüzlerce yıldır kullanılan klasik bir iç ve dış kaplamayı temsil eder. Modern cilalı sıva, malzemenin işlenmesini daha kolay ve daha dayanıklı hale getiren katkı maddeleri ve reçineleri kapsayan bu cilaların çeşitli stilleri için genel bir terimdir.

Tadelakt, diğer ülkelerde popülerlik kazanan buhar banyosu evlerinde tipik olan bir Fas sıva türüdür. Suya ve çatlamalara karşı hafif parlaklığa sahip dayanıklı bir yüzey oluşturur. Tadelakt sıvanın içindeki katkı maddeleri, yapışma özelliğini arttırır ve mala ile uygulamayı kolaylaştırır.

Sıva, binaların içinde ve dışında kullanılan başka bir sıva biçimini temsil eder. Bazı bölgelerde dış cepheyi kaplamak için kullanılan kaba halde yaygın bir yapı malzemesidir. Sıva kuruduğunda çok sertleşir ve tuğla, çimento blokları veya beton gibi düz olmayan yüzeyleri kaplamak için kullanışlıdır. Yüzeye yapıştırılan bir tel torna, üzerine püskürtüldüğünde veya el aletleri ile uygulandığında sıvanın yapışmasına yardımcı olur.

Suni mermer cilalı sıva genellikle banyolarda, kolonlarda ve dekoratif projelerde görülür. Diğer bir teknik, çimentodaki doku görünümünü arttırdığı için traverten görünümü verir. Bu malzeme için teknikler kullanırken, bir usta, derinlik sağlayan ışık ve gölgeler oluşturmak için parlaklık miktarını değiştirebilir.

Sedefli sıva, çimento ürününe eklenen deniz kabuğu kumundan gelir. Birçok kabukta doğal olarak bulunan siyah ve kahverengi parçalarla gümüş bir renk tonu yaratır. Metalik cilalı sıva, baz çimento ürününe mineraller eklendiğinden özellikle parlaktır. Cilalı sıva, dekora uyum sağlamak veya kontrast oluşturmak için çok çeşitli pigmentlerle renklendirilebilir. Bir kapatıcı veya cila, son cilayı korur ve parlaklık yaratır.

Dekoratif sıva ilk olarak MÖ 9000’de Mezopotamya bölgesinde bulunmuştur. Daha sonra Mısır mezarlarında antik mezar sanatının bir parçası olarak keşfedildi. Cilalı sıva, orta çağda, harca gücünü artırmak için hayvan kılı, bira, yumurta ve malt eklendiğinde, Avrupa’da oldukça yaygın hale geldi.