Yapay İtalyan Sıva ve Doğal İtalyan Sıva Farkı

Aslen Roma imparatorluğu sırasında geliştirilen doğal İtalyan sıva, kireçtaşı, öğütülmüş mermer ve pigmentten yapılmıştır. Bileşimi o zamandan beri kireç veya alçıdan yapılan ve kirişlere ve duvar dikmelerine tutturulmuş çıtaların üzerine uygulanan Geleneksel Venedik sıvası olarak bilinen şeye değiştirildi ve yavaş yavaş hem konut hem de resmi mimari için standart malzeme haline geldi.

Günümüzün Venedik sıva ürünleri genellikle sentetik malzemeler kullanır. Bu sıva, iç veya dış mekanlarda kullanılabilir ve yüksek pH seviyesi, küf ve diğer bakterilere karşı oldukça dirençli olmasını sağlar. Yapay Venedik sıva kullanmak, hem iç hem de dış duvarları dekore etmenin harika bir yoludur. Boyadan daha dayanıklıdır, harika görünür, çeşitli renklerde gelir ve popüler bir dekorasyon yöntemidir. Yapay dekoratif sıva kaplamaları, gerçek Venedik sıvalarından daha ucuz olmakla birlikte gerçek görünür. Doğal ve yapay yüzeyler arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Akrilik ve Kireç

Doğal İtalyan sıvası, eskitilmiş İtalyan kireç macunundan, öğütülmüş İtalyan mermerinden yapılmıştır ve ayrıca istenen son görünümü ve hissi elde etmek için bazı sihirli bileşenler içerebilir ve pürüzsüz veya dokulu, mat veya parlak yapılabilir. Gerçek Venedik Sıvası, mermer görünümünde olup, yapıldığı mermer ve kalker nedeniyle dokunulmazdır ve ayrıca başka türlü elde edilemeyecek bir ambiyans yaymaktadır.

Yapay İtalyan sıvası akrilik ve doğal veya yapay pigmentten yapılmıştır. Yüzlerce yıldır kullanılan bir İtalyan sıva tekniği olan Scagliola’yı çoğaltmak içindir. Bu teknik, gerçek mermer gibi görünmesi amaçlanan bir ürünle sonuçlanır.

İtalyan Sıva Duvar Paneli Seçenekleri

Kullanılabilirlik

Otantik Venedik sıva tarifleri, İtalyan zanaatkarlar ve sanatçılar tarafından nesilden nesile aktarılır. Bu, otantik Venedik sıvasını üretebilen çok az insan olduğu anlamına gelir. Bulunması zor olduğu için, orijinal kireç karışımının yerine genellikle yapay İtalyan boya kullanılır.

Maliyet

Gerçek Venedik sıvası, en az %40 mermer tozu ve pahalı pigmentten oluşur, bu da otantik Venedik sıvasını çok pahalı hale getirir. Buna, aynı zamanda yüksek bir maliyet yaratan sınırlı mevcudiyeti de ekleyerek, birçok ev sahibi için yapay İtalyan sıvasını tek seçenek haline getirir.

Uygulama Tekniği

İtalyan sıva uygulamasının geleneksel yöntemi, bir mala ile kat kat uygulamak ve ardından doku ve derinlik yanılsaması sağlamak için cilalamaktır. Alçı her kat arasında iyice kurumalıdır. Uygulama işlemine başlamadan önce duvar tamamen pürüzsüz olmalıdır. Yapay İtalyan sıvası spatula ile uygulanır. Her iki malzeme de mermer gibi görünmek için pürüzsüz zımparalanabilir veya taş gibi görünmek için dokuya sahip olabilir.

Kurulum Süresi

Geleneksel Venedik sıva işlemi çok zaman alır, çünkü sıvanın iyice kurumasını sağlamak için her katman arasında uzun süreler olan çok fazla katman gerektirir. Yapay İtalyan sıvası, zamanın bir kısmına yerleştirilebilir.

Dayanıklılık

Yapay İtalyan sıvası, temel olarak, yaklaşık üç kata kadar renkli sıvadan oluşan ince bir kaplamadır, bu nedenle kolayca çizilebilir ve hasar görebilir. Gerçek Venedik sıvası birçok katmanda yapılır, bu nedenle daha kalındır ve kolayca zarar görmez. Yapay Venedik sıvası bir iç duvar işlemi olarak tutulurken, gerçek Venedik sıvası çok daha kalın ve daha dayanıklı olduğu için iç ve dış duvarlarda kullanılabilir.

Yapay Venedik sıvası, hem iç hem de dış yüzeyleri süslemenin sanatsal bir yoludur. Eski dünya cazibesi, ayrık gelişmişlik ve zarafet görünümü verir. Aynı zamanda maliyeti yüksek değildir, montaj süresi uzundur ve kireç içermez. Gerçek Venedik sıvası kadar dayanıklı olmamasının dezavantajı, ürünün tüm olumlu özelliklerinden daha ağır basmıyor.