italyan dekoratif boya

Alçıpan ve Alçı, En İyisi Hangisi?

İç duvarlarınızı dekore etmeden önce hangi malzemeleri kaplayacağınızı merak ederken, seçeneklerinizi tartıyor ve alçıpan mı yoksa sıva mı daha iyi olduğunu seçmekte zorlanıyor olabilirsiniz.

Ancak, kendinize şu soruyu soruyorsanız: “Alçıpan ve alçı – en iyisi nedir?”, o zaman önceliklerinizin ne olduğuna bağlı olarak yararlı bulabileceğiniz bazı artılar ve eksiler burada.

Sıva Artıları ve Alçıpanın Faydaları

Sıva yüzyıllardır ve yüzyıllardır kullanılan bir malzemedir. Kireç, kum, hayvan kılı ve su karışımı olarak başlayan şey, zamanla pürüzsüz ve inanılmaz derecede dayanıklı bir yüzey sunan bir ürün haline geldi. Günümüzde en yaygın olarak alçı sıva kullanılmaktadır ve alçıpanın aksine, doğru uygulandığında dayanıklı yapısı sayesinde yüzyıllar boyunca varlığını sürdürebilir.

Bununla birlikte, alçıpan, geçen yüzyılın ortalarından beri büyük ölçüde popüler hale geldi. Genellikle daha ucuzdur çünkü uygulanması o kadar zor değildir, yapılması daha kısa sürer, tamir edilmesi daha az tozludur, kuruması için bekleme süresi yoktur ve sıvada oluşabilecek çatlakların hiçbirini almazsınız. iş, daha az geri arama şansı anlamına gelir.

Alçıpan ve Islak Sıvanın Dezavantajı

Sıva uygularken, birkaç aşamada yapılması gerekir – kahverengi kaplama, çizik kaplama ve son kat kaplamayı içerir. Bu temel süreç, yapılmasının daha uzun sürebileceği anlamına gelir, bu da daha yüksek işçilik maliyetlerine yol açar ve ardından kuruma süresi gelir. Duvarların çatlamasını ve pürüzlü olmasını önlemek için sıvanın da yetenekli bir profesyonel tarafından uygulanması gerekir, oysa biraz teknik bilgi ile alçıpan hemen döşenebilir.

Öte yandan, birçok alçıpanın sorunu, kolayca hasar görmesi ve radyatörler ve raflar gibi şeyleri tamir etmenin geleneksel, dayanıklı sıva kadar kolay olmamasıdır. Ayrıca boşlukları olabildiğince sıkı tutmanız gerekir, oysa alçı açıklıkların etrafında daha iyi bir sızdırmazlık sağlar ve kusurları çok daha kolay kapatır. Ayrıca, alçıpan ile tasarım seçenekleriniz sınırlıyken, yetenekli bir profesyonel ıslak sıva ile her türlü zekice şeyi yapabilir.