Çatlak Dokulu İtalyan Boya Nasıl Yapılır

İtalyan boya kaplaması geleneksel olarak cilalı mermere benzeyen pürüzsüz parlak bir kaplamaya sahiptir. Alçıya çatlak dokusu eklediğinizde daha yaşlı bir görünüm yaratırsınız. Bu, herhangi bir odaya zarafet ve sıcaklık kattığı için çok popüler bir yapay kaplamadır. Aynı tekniği kullanarak tamamen farklı bir his yaratmak için zengin tonlar veya sessiz ince renkler kullanılabilir.

Sabır ve bazı basit teknikler ödüllendirici sonuçlar verecektir. Sıvadan önce uygulanan, derin dramatik çatlaklar veren ve ince çinilerde bulunan çatlak görünümünü veren sıvadan sonra uygulanan iki tip vardır. Bu örnek için, derin dramatik çatlaklar elde etmek için çalışıyoruz.

Adım 1 – Hazırlık

Duvarları çatlat dokulu İtalyan boya kaplamanız için hazırlayın. Duvarları yıkayın, yağsız olduklarından emin olun; astar kat uygulanmadan önce iyice durulanır ve tamamen kurutulur.

Adım 2 – Alıştırma Panosu

Bu adımları önce bir alıştırma tahtasında denemeniz şiddetle tavsiye edilir. Bir uygulama tahtasında istediğiniz görünümü elde ettiğinizde, duvarda daha fazla başarı elde edeceksiniz.

Adım 3 – Astar

Duvara düz bir astar kat uygulayın, çatlak dokuyu uygulamadan önce yeterli kuruma süresi sağlayın.

Adım 4 – Çatlak Deseni Uygulayın

Silindirin bir ucunu çatlak dokulu boyaya batırın, astarlanmış duvarın üzerine yuvarlayın. Cömert miktarda boya kullanın, dokuyu ne kadar kalın uygularsanız, çatlaklar o kadar derin olur, istenen kalınlığı oluşturmak için gerekirse iki kat halinde uygulayın. Kurutma süresi için üreticinin talimatlarını izleyin; genellikle kuruma süresi yaklaşık 30 ila 45 dakikadır.

Adım 5 – İtalyan Boyayı Uygulayın

Bir seferde 3×3 fit alanda çalışın. Daha büyük malayı sıva ile doldurun. Daha küçük mala ile büyük maladan uygulanabilir miktarda sıva alın. Daha küçük mala ile kalın bir sıva tabakası uygulayın ve yayın. Sonraki 3×3 ayak alanınıza geçin.

Islak sıvanın üzerine binerseniz sürtünme noktası görebilirsiniz, bunun nedeni çatırtı aktivasyonudur. Böyle bir durumda, bu alana dikkatlice kalın bir sıva tabakası uygulayın. Uygulamayı tamamladıktan sonra, orijinal noktadan başlayın ve tüm duvarı parlatın. Çatlaklı Venedik sıva uygulamasının anahtarı, katlar arasındaki kuruma süresidir.

Adım 6 – İkinci Kat Uygulama

İlk kat Venedik sıvanız size istediğiniz görünümü veriyorsa, sıvaya bir kat balmumu uygulayın ve işiniz bitti. Daha parlak ve zengin bir görünüm tercih ederseniz, ikinci kat dekoratif boya uygulayacaksınız. Bu katı, daha ince alanlara sıkıca ve eşit şekilde doldurarak uygulayın. Alanı tekrar parlatın.