Evinizin Dışını Boyamak İçin Basit Bir Kılavuz

Hem evinizi dış etkenlerden korumanın hem de mülkünüzü güzelleştirmenin uygun maliyetli yollarından biri evin dışını boyamaktır. Yapınızın dış kısımlarının düzenli olarak boyanmasını ve bakımının yapılmasını sağlayarak, ekstra bir güvenlik katmanı ve altta su geçirmezlik özelliği sağlarsınız.

Evinizin dışını boyamak biraz göz korkutucu görünse de, bu basit kılavuz bazı oldukça basit ipuçlarını ve püf noktalarını gözden geçirecek ve kaçınılması gereken hatalara dikkat çekecek.

Doğayla Uyum

Yapmanız gereken ilk şey, tabiat ana ile uyum içinde olmaktır. Önceden plan yapın ve yerel hava durumu modellerinizi anlayarak uygun bir zaman seçin. Nemin düşük olduğu ve yağmur ihtimalinin az olduğu yılın zamanları en iyisi olacaktır. Soğuk havalarda resim yapmanın asla ideal olmadığı açıktır; Yine de, kış aylarında ev boyama ipuçlarını izlerseniz bazı iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kapsamlı Keşif

Ardından, tüm dış duvarları kusurlar ve boya ufalanması veya kabarması gibi hasarlar için iyice incelemek isteyeceksiniz. Uyguladığınız boyanın altta yatan hasar nedeniyle çatlamaya ve kabarmaya başlamasını istemediğiniz için, tüm yüzeylerin iyi durumda olmasını sağlamak size daha sonra hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlayacaktır. Bu kapsamlı kontrol, gelecekte birçok baş ağrısından kurtaracaktır.

Yüzeyi Hazırlayın

Daha sonra yüzeyi boyama için hazırlamanız gerekir. Önceki boya tabakasını zımparalayarak başlayın ve yeni boya tabakasının uygulanmasına yardımcı olmak için tüm pürüzlü yüzeylerin pürüzsüz bir dokuya sahip olduğundan emin olun. Profesyonel İtalyan boya firmaları gibi boyacılar ve dekoratörler, kir veya pislik kalmadığından emin olmak için zımparalama ve kazıma işleminden sonra yüzeyleri temizlemek için basınçlı hortumu kullanmayı tercih eder. Pürüzlü, kirli veya pürüzlü bir yüzey, uygulanan boyanın doğru şekilde yapışmasına izin vermez.

Temel Katmanı Uygulayın

Şimdi, yapışmaya yardımcı olmak ve mevcut herhangi bir rengi veya lekeyi kaplamak için bir taban boya katmanı uygulama zamanı. Su hasarı veya delik ve çatlak bulabileceğiniz kapı, pencere ve çerçevelerin etrafındaki alanları doldurmak için lateks kalafat gibi su geçirmez bir kalafat kullanılmasını sağlamalısınız. Bu alanların doldurulması, uyguladığınız boya tabakasının daha uzun süre dayanmasını ve evinize nem girmesine izin vermemesini sağlar. Boya çürük alanlara yapışmaz.

Çeşitli boya türleri vardır ve doğru türü seçmek, benzersiz avantajlarından yararlanmanızı sağlayacaktır. Su bazlı lateks boya ve yağ bazlı alkid boya olmak üzere iki ana dış cephe boya çeşidi mevcuttur.

Lateks esaslı boya, daha kolay uygulama sağlar ve kauçuksu kıvamı sayesinde evinizin dış duvarlarının korunmasına yardımcı olur. Çatlama ve/veya kabarma olasılığı daha düşüktür. Lateks boya ayrıca çabuk kurur, daha az kokuya sahiptir ve en kaliteli lateks boyalar genellikle neredeyse %100 akrilik reçine içerir.

Öte yandan, yağ bazlı alkid boya, kolay uygulanması nedeniyle profesyonel boya müteahhitleri arasında daha popülerdir. Ayrıca, pürüzsüzce kuruyan ve geniş alanları kaplamak için daha az fırça darbesi alan daha dayanıklı bir boyadır. Bu boya güçlü bir kokuya sahip olma eğilimindedir ve kuruması çok daha uzun sürerken tiner ile temizlenmesi gerekir.

Yağ bazlı alkid boyanın üzerine lateks bazlı bir boya uygulamak isterseniz, yeni katmanın yüzeye doğru şekilde yapışmasını sağlamak için bir astar kullanmanız gerektiğini unutmamak önemlidir. Eski boyanın üzerine serilir, her şeyi yerine kilitler ve yeni boyanın yapışması için uygun bir yüzey oluşturur.

İtalyan sıva ve İtalyan boya çeşitleri de dış cephelere uygulanabilmektedir. Teras veya bahçe duvarlarında dış hava koşullarına dayanıklı İtalyan dış cephe boya uygulamaları hem şık görünümü hem de uzun ömürlü bir boya malzemesi olması nedeniyle tercih edilmektedir.