duvar kağıdı boyama

Duvar Kağıdının Üzeri Nasıl Boyanır?

Duvar kağıdı eskidiğinde, yıprandığında ve yorulduğunda ya da duvar kağıdınızdan sadece bıktığınızda mantıklı bir sonraki adım, onu boyalı bir duvara dönüştürmektir. İdeal bir dünyada, duvar kağıdını zahmetsizce sıyırır, çıplak alçıpanı ortaya çıkarır ve ardından o alçıpanı boyarsınız. Yine de duvar kağıdı, kaldırılması gereken titiz bir şeydir. Bazı yamalar kolaylıkla çıkabilirken, diğer alanlar kımıldamayı reddediyor. Hepsini çıkarmayı başarsanız bile, boyamak için kötü durumda bir duvarla karşılaşabilirsiniz.

Alternatif, duvar kağıdını boyamaktır. Duvar kağıdının üzerini boyamak, kağıdın üzerine boya sürmek ve kurumasına izin vermek kadar basit değildir. Başarılı sonuçlar için bazı hazırlık çalışmaları gerektiren bir süreçtir. Ama sonuçta, duvar kağıdını boyamak, onu çıkarmaya çalışmaktan genellikle daha kolay ve daha temizdir.

Duvar Kağıdının Üzeri Ne Zaman Boyanır?

Yalnızca genel olarak iyi durumda olan duvar kağıdının üzerini boyayın. Üzerine resim yapmanın mümkün olup olmadığını belirlemek için duvar kağıdını inceleyin. Büyük bölümlerde soyuluyorsa, çıkarmak, üzerini boyamaktan daha akıllıca bir harekettir. Duvar kağıdı aşırı derecede kirliyse, boya düzgün bir şekilde yapışmaz; büyük küf lekeleri varsa, o küf boyadan belli olur.

Duvar kağıdı plastik kaplı çıkarılabilir türden ise, boya ona iyi yapışmaz. Aslında, bu tür bir duvar kağıdının üzerini boyamak yarardan çok zarar verebilir. Boya, duvarları bozmadan duvar kağıdını çıkarmayı imkansız değilse de zorlaştıracaktır.

Hazırlık

Akülü matkap veya tornavida ile boyanmayacak nesneleri duvardan çıkarın. Bu, anahtar veya priz ön yüzlerini, resimleri ve resim askılarını, rafları veya aplik ışıklarını içerebilir. Bu öğeleri güvenli bir şekilde bir kenara koyun.

Ressam bandı ile boyanmayacak tüm alanları bantlayın. Bu, süpürgelikleri, döşemeleri, kapı ve pencere kasalarını ve büyük rafları içerebilir.

Talimatlar

Gevşek Duvar Kağıdı Parçalarını Kesin

Maket bıçağıyla, duvar kağıdının gevşek veya soyulan kısımlarını kesin. Alçıpanın içine değil, yalnızca duvar kağıdını kesmeye dikkat edin. Gevşek alanları daha iyi belirlemek için düşük bir açıyla tutulan bir el feneri ile tüm odayı dolaşın. Genellikle kapıların, pencerelerin, ışık anahtarlarının yakınında veya süpürgeliklerin veya herhangi bir döşeme türünün üzerinde gevşek duvar kağıdı bulacaksınız.

Astarı Kesin

Kesme Nedir?

Kesme, boyamak istediğiniz duvar boyunca dikkatlice düz bir çizgi ve kenarlık çizme uygulamasıdır. Bu, duvarın döşemeyle veya zeminle birleştiği yerler veya kapı çerçeveleri ve pencerelerin etrafı gibi rulo kullanılamayacak kadar dar alanlarda iyi sonuç verir.

Gevşek duvar kağıdını çıkardıktan sonra, duvarları boyaya hazırlayın. Bir boya fırçası ile sürekli çalışarak, astar ile duvarın kenarlarını kesin. Rulonun ulaşamadığı tüm alanları, genellikle yaklaşık 3 inçlik bir boya bandı fırçaladığınızdan emin olun.

Duvar Kağıdını Rulo İle Astarlayın

Boya tepsisine bir boya astarı yerleştirin. Astarı iyice karıştırın, ardından boya tepsisinin hazne ucunu astarla doldurun. Rulo kapağını astara batırın ve tepsi üzerinde iyice açın; rulo astar ile doyurulmalı ancak damlamamalıdır.

Duvarı bir kat astar ile boyayın. Üreticinin talimatlarına göre kurumaya bırakın.

Duvar Kağıdı Dikişlerini Bantlayın

Astar tamamen sertleştiğinde, derz bandını tüm duvar kağıdı dikişlerinin tüm uzunluğu boyunca çalıştırın. Derz bandının tavandaki ve süpürgeliklerdeki uçlarını kesin. Alçıpan bıçağıyla yerine bastırın.

Derz Bileşiği Uygulayın

Alçıpan bıçağıyla, derz bandının üzerine ince bir derz macunu tabakası sürün. Çok fazla uygulamayın, çünkü bu daha sonra daha fazla zımparalamaya yol açar. Daha önce kestiğiniz duvar kağıdı alanları için, eksik bölümü ince bir alçıpan bileşimi ile doldurun.

Derzleri Zımparalayın

Alçıpan zımpara ekranını alçıpan zımpara makinesine takın. Zımpara makinesini yavaşça duvar kağıdı dikişlerinde yukarı ve aşağı doğru çalıştırın. Yatay değil dikey hareket ettiğinizden emin olun. Sert bastırmayın veya duvar kağıdını aşındırma riskiniz vardır.

Zımparalama işlemi bittiğinde, astar veya boyada kalabilecek toz veya kalıntıları temizlemek için yüzeyi temiz, tüy bırakmayan bir bezle hafifçe silin.

Duvarları Yeniden Astarlayın

İkinci kat astar uygulayın. Bu, yalnızca ilk katı daha da güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda gözenekli derz dolgu macununun kapatılmasına da yardımcı olur.

Duvarları Boyayın

İkinci kat astar tamamen kuruduktan sonra fırça ve rulo kullanarak duvarları iç cephe boyası ile boyayabilirsiniz. Boyanın en az iki saat kurumasını bekleyin, ardından ikinci bir kat uygulayın. İki kat için yeterli boya olduğundan emin olun.