italyan boya nedir

Duvarların Evrimi

Bir alışveriş merkezinde veya prestijli bir galeride bir iç veya dış duvar olsun, bir duvar gördüğümüzde normalde iki kez düşünmediğimiz günlük bir şeydir. Ancak, (kelimenin tam anlamıyla!) binlerce yıldır dünyanın dört bir yanındaki medeniyetlerde kullanıldığının ne kadar çeşitli ve çok yönlü olduğunu bir hayal edin.

Çamurdan yapılmış duvarlardan kuru astarların, birleştiricilerin ve sıvacıların yaptığı güzel sanatlara kadar. Alçı ve derz dolgu macununun temel formunda kum, kaya, çimento, kireç ve su gibi şeylerin bir kombinasyonu olduğunu unutmak da kolaydır.

Sıva, Duvar Yapımında Devrim Yarattı

İlk günlerinden itibaren bir duvar inşa etmenin ana noktası, konutlara rüzgar geçirmez, su geçirmez koruma sağlamaktı, böylece sıradan insanlar hava nasıl olursa olsun güvende ve kuru kalabilirdi. Ve tabii ki yıllar geçtikçe iç duvarlar ve tavanlar inşa etmek bir sanat haline geldi. Gösterişli evlerde ve müze, tiyatro, saray gibi prestijli yapılarda zenginlik ve güzellik yaratmak için estetik etki amacıyla kullanılan sıva ve derz dolgu malzemelerini gördük.

Bir duvar yapmanın tüm bu yönleri, malzemenin kullanımının ve amacının bir parçası olmaya devam ediyor, ancak zaman, çağdaş yaşamın gereksinimlerine uygun olarak, teknoloji ve beceride endüstride önemli gelişmelere yol açtı.

Yani, uzun tarihi boyunca her türlü şeyden alçı yapılmıştır; bazıları ucuz ve kolayca bulunabilen, diğerleri ise daha pahalı ve rafine edilmiş. Ama şimdilik bir duvar inşa etmenin günümüzün en popüler biçimlerine odaklanalım… kuru kaplama.

Bu günlerde alçıtaşı (kalsiyum sülfat dihidrat olarak da bilinir), alçıpan bileşiğinin ana bileşeni haline geldi. İş için mükemmel kılan kristal bir yapıya sahiptir. Lifli bağlayıcı malzemeye gerek yoktur çünkü alçı ıslandığında kendiliğinden ve doğal olarak bağlanır. Hepimiz pürüzsüz bir karışımı severiz!