Efekt Boya Teknikleri

Boya, bir odanın rengini değiştirmekten daha fazlasını yapabilir – doku, desen ve görsel ilgi ekleyebilir.

Günümüzün dekoratif boyama teknikleri, duvar kağıdına basit ve sofistike alternatifler ve geçmiş yıllardan kalma sünger boyamadan çok uzak.

Dokulu Teknikler

Duvarlara dokulu bir etki katan boya efektleriyle odaya herhangi bir etki katın. Yapması kolay ve az malzeme gerektiren bu ürünler, yeni kendin yapcılar için mükemmel bir seçenek.

Basit bir teknik, duvarlardaki kumaş dokusunu simüle etmektir – herhangi bir alanı sıcak ve ev gibi hissettirir.

Çalışma odanızın duvarlarına doku vermek için bez parçası, ezilmiş bir plastik poşet veya sünger kullanarak duvarlara sır ve kahverengi boya karışımı uygulayın.

Kuruduktan sonra, üzerine bir kat kahverengi sır eklemek için bir rulo kullanın.

Hafif ve havadar bir his için kolayca keten görünümü oluşturmak veya açık havada bir atmosfer için duvarlarınızı ahşap veya taş gibi bir görünüme dönüştürmek için dokulu teknikleri de kullanabilirsiniz.

Birleştirme adı verilen bir teknik, dekoratif boyamaya yeni başlayanlar için de harikadır – yapması basittir ve hataları düzeltmek kolaydır.

Duvarları taramak için, taban katınızı boyayın ve ince bir şeffaf cila tabakası uygulamak için bir boya rulosunu kullanmadan önce tamamen kurumasını bekleyin ve bir boya tarağı ile cilayı tarayın.

İlk denemenizi beğenmediyseniz, boya rulonuzla başka bir kat cila sürün ve baştan başlayın.

Boya tekniklerinin çok zor bir iş olduğunu düşünenler için artık dokulu panelleri evin herhangi bir yerine kurabilirsiniz.

Sofistike Çizgiler

Basit ama şık çizgiler, alanınızı güncellemenin kolay bir yoludur.

Dikey şeritler yüksek tavan hissi yaratarak odaların ferah hissetmesini sağlarken, yatay şeritler modern, sıra dışı bir dokunuş katıyor.

İnce bir görünüm için, iki tonlu şeritleri krem ve boz kahverengi gibi nötr tonlarda boyayın veya aynı rengi iki farklı parlaklıkta (yani parlak ve mat) kullanın.

Daha dramatik bir tekrar için, iki zıt renk seçin, çok renkli şeritler oluşturun veya ekstra ilgi eklemek için çeşitli genişliklerde şeritler boyayın.

Çizgileri boyarken dikkatli bir şekilde ölçün ve çizgilerin düz olduğundan emin olmak için maskeleme bandı uygulamak için bir lazer terazisi (veya su terazisi) kullanın.

Her zaman ilk önce en açık renkle boyamayı unutmayın, çünkü sonunda şeritlerden biri haline gelecektir ve daha koyu renklerinizi daha açık renk üzerine boyamak çok daha kolaydır.

Ardından koyu renkli şeritleri en açıktan en koyuya doğru sırayla ekleyin.

Aradığınız keskin, net çizgilerle şeritler oluşturmak için herhangi bir rengi boyamadan önce maskeleme bandının kenarına bir kat şeffaf akrilik kapatıcı uygulayın.

Bu, boyanın akmasını önleyen ve temiz çizgiler sağlamaya yardımcı olan bir bariyer oluşturur.

Modern Şerit

Geleneksel şeritlere, şeritlere veya zikzak şeritlere şık bir alternatif, minimum çabayla odanızda büyük bir etki yaratmanın bir yoludur.

Birçok zikzak çizgili bir desen oluşturun veya daha az, daha geniş çizgili büyük dramaya gidin.

Deseni tüm odanın etrafına boyayın veya bir odak duvarına şerit ekleyin.

Görünümü elde etmek için duvarda bir ızgara oluşturmak için kurşun kalem veya tebeşir kullanın; ızgara çizgilerinin düz olduğundan emin olmak için bir seviye kullanın.

Ardından, kılavuz çizgilerinizi kılavuz olarak kullanarak şerit desenini oluşturmak için maskeleme bandı uygulayın.

Maskeleme bandı yüzeye sıkıca uygulandıktan sonra, bantlanmış tasarımın arasını boyayın.

Son olarak, boyamayı bitirir bitirmez bandı çıkardığınızdan emin olun.

Şık Şablonlar

Şablonlarla sıradan bir alanı olağanüstü hale getirin.

Günümüzde, şablonlar hemen hemen her şekil ve boyutta mevcuttur.

Onları yerel sanat mağazanızdan veya çevrimiçi olarak satın alın ya da tamamen benzersiz bir tasarım için kendinizinkini yaratın.

Kadınsı bir görünüm için çiçekli veya damasko şablon tasarımları ekleyin veya tiki lekeli klasik olun.

Anında gelişmişlik için bir avize şekli şablonlayın veya alanınıza kişisel bir dokunuş eklemek için anlamlı bir alıntı yapın.

Geometrik desenler, damasko ve şal desenleri de sıkıcı duvarlara renk katıyor. Bazı perakendeciler, geniş bir alanı kolaylıkla kaplamanıza yardımcı olan duvar boyutunda şablonlar bile sunar.

Kendinizi eski püskü bir şık olarak görseniz, şık modern görünümleri tercih edin veya daha geleneksel bir tarza bağlı kalın, dekoratif boyama herhangi bir alana yetenek katmanın basit bir yoludur.

Sadece birkaç malzeme ve ücretsiz bir hafta sonu ile herhangi bir odayı muhteşem bir alana dönüştürebilirsiniz.

İtalyan Boya ve Sıva

Son yılların en çok tercih edilen dekorasyon uygulamalarından biri olan italyan boya, neredeyse sınırsız desen ve renk seçeneğiyle evlerinize değer katıyor. İtalyan boya hakkında detaylı bilgi almak için italyan boya yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.