italyan boya tv ünitesi

Sheetrock® Nedir?

Sheetrock®, US Gypsum Company tarafından üretilen ticari markalı bir üründür. US Gypsum, dünyanın önde gelen alçıpan tedarikçilerinden biri olduğundan, Sheetrock adı, alçıpan veya alçı duvar levhası ile eş anlamlı hale geldi. Sheetrock®, iki yaprak ağır kağıt arasına sıkıştırılmış kum, su ve doğal alçı karışımından yapılır. Dünyada en yaygın kullanılan yapı malzemelerinden biridir ve tipik olarak duvar, tavan ve diğer mimari unsurları inşa etmek için kullanılır.

Sheetrock® 1916’da icat edilmiş olmasına rağmen, 30 ila 40 yıl boyunca inşaatçıların ilgisini çekmedi. 1950’lerden önce duvarlar geleneksel olarak alçıdan inşa edilirdi. Bu işlem çok emek gerektiriyordu ve montajcıların sıvayı desteklemek için duvara binlerce ahşap şerit veya torna tezgahı çivilemesi gerekiyordu. İkinci Dünya Savaşı sırasındaki malzeme ve işgücü sıkıntısı, inşaatçıları daha uygun maliyetli inşaat yöntemleri aramaya zorladı. Sheetrock® kurulumunun kolaylığı hakkında söylenti yayılmaya başladığında, alçıpan duvarlar ve tavanlar için tercih edilen yapı malzemesi olarak alçının yerini hızla aldı.

Montaj hızına ek olarak, Sheetrock® sıvaya göre bir dizi başka avantaj da sunar. Alçının tamamen kuruması günler veya haftalar gerektirse de, alçıpan projeyi bekletmeden kurulumdan hemen sonra boyanabilir. Ayrıca sıvadan çok daha hafiftir, bu da bir binanın yapısal ve temel sistemlerinde daha az aşınma ve yıpranmaya neden olur. Son olarak Sheetrock®, alçıdan daha yüksek düzeyde yangına dayanıklılık sunar ve bu da, acil bir durumda bina sakinlerine binadan güvenli bir şekilde çıkmaları için daha fazla zaman verebilir.

Standart bir duvar levhası 4 fit x 8 fit (1,2 x 4,4 metre) boyutlarındadır, ancak yüksek tavanlı veya diğer özel gereksinimleri olan binalar için daha büyük bölümler mevcuttur. İç duvarlar tipik olarak 1/2” (12.7 mm) kalınlığındaki alçıpandan yapılır, ancak daha fazla aşınma ve yıpranmaya maruz kalan duvarlar 5/8” (15.875 mm) ölçen daha kalın levhalar kullanabilir. Kavisli duvarlar için inşaatçılar, orta derecede esnek ve şekillendirilebilir 1/4” (6,35 mm) Sheetrock® kullanabilir.

Çeşitli uygulamalara uyacak birçok farklı Sheetrock® türü mevcuttur. Geleneksel alçıpan doğal olarak yangına dayanıklı olsa da, inşaatçılar “Type-X” veya yangına dayanıklı Sheetrock®’u da seçebilirler. Bu malzeme, ısıya ve aleve karşı direnci artırmak için perlit ve vermikülit ile geliştirilmiştir. Type-X alçıpan ticari binalarda yaygın olarak kullanılmaktadır ve 20 dakika ile 180 dakika arasında değişen derecelerde mevcuttur.

Yeşil kağıt kaplamasından dolayı adını alan Greenboard, mutfak ve banyolarda kullanılan neme dayanıklı bir malzemedir. Alçı görünümünü sevenler blueboard düşünmelidir. Bu özel malzeme, üst düzey bir görünüm elde etmek için levha üzerine ince bir sıva tabakasının yerleştirildiği kaplama sıva uygulamalarında kullanılır. Soundboard, farklı odalar arasında ses iletimini engellemek için yapılmış bir alçıpan türüdür ve gürültü seviyelerinin korunmasını sağlamak için birden çok katmana monte edilebilir. Kurşun kaplı alçıpan, yüksek güvenlikli uygulamalarda veya X-ray ve Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) makineleri gibi özel ekipmanların kullanıldığı odalarda kullanılır.