italyan sıva malası

Sıvanın 6 Aşaması

Elinizi ilk kez bir DIY sıva noktasında denemek istiyorsanız, o zaman muhtemelen profesyonellerin elde ettiği türden pürüzsüz bir yüzey de isteyeceksiniz. Ne de olsa, isteyeceğiniz en son şey, her gördüğünüzde sizi havaya uçuracak düz olmayan bir duvara sahip olmaktır.

Sıva yapmak için bir sanat var ve o mükemmel bitişi elde etmek için doğru adımları izlemek için söylenecek çok şey var, bu yüzden burada kestirme yol yok!

Sıvamanın 6 aşamasından her biri sonunda iyi sonuç alınmasında önemli rol oynar. Bu yüzden, sizi adım adım anlatacak kullanışlı bir rehber hazırladık.

Duvarı sıva için hazırladıktan, sıvanın çok çabuk kurumaması için emiş gücünüzü kontrol ettikten ve sıvanızı karıştırdıktan sonra, altı aşamaya başlamanın zamanı geldi.

1. Aşama

Bu, yaklaşık 2 mm kalınlığında olması gereken ilk sıva katınızı uyguladığınız yerdir. Sıvayı malanıza yüklediğinizde, malanın ön kenarı duvardan uzağa bir açıyla başlayın, malayı uzun bir hareketle hareket ettirin ve ilerledikçe yavaş yavaş duvara düzleştirin. Bu ilk katta, çıkıntısız düz bir kat elde etmeye çalışmak daha önemlidir, mala izleri veya çıkıntılar hakkında çok fazla endişelenmeyin çünkü bunlar daha sonra ortaya çıkacaktır.

2. Aşama

Sıva sertleşmeye başladığında, bu, ilk katı temiz bir mala ile düzleştirebileceğiniz ve çıkıntıların dışarı itildiğinden emin olabileceğiniz zamandır. Bunun sırrı (çoğu sıvada olduğu gibi), malanın ön kenarını yaklaşık 10-15 mm uzakta tutarak malanızı duvar boyunca uzun hareketlerle hareket ettirirken sıkı bir baskı uygulamaktır.

3. Aşama

İkinci aşamayı bitirdikten hemen sonra ikinci kat sıva uygulanır. İlk aşamaya çok benzer, ancak bu sefer sıvanın sadece yarısını kullanıyorsunuz, sıvada oluşabilecek delikleri azaltmak için kalınlığın yarısını ve hatta daha sıkı bir baskı uyguluyorsunuz. Delikler oluşturursanız çok fazla endişelenmeyin, umarım bir sonraki aşamada onlardan kurtuluruz. Bu noktada delikleri onarmak için çok fazla zaman harcamamanızın ana nedeni, bunu yaparken sıvanızın bazı kısımlarının kurumasını istememenizdir.

4. Aşama

Burası, sıvayı düz bir şekilde malalayabileceğiniz ve delikleri çıkarabileceğiniz yerdir. Umarız sıva, deliklerin içine itilecek kadar yapışkan ve esnek olacaktır, ancak çok ıslak olmadığından emin olun, aksi takdirde bu daha fazlasını oluşturabilir. Malayı duvarın üzerinden yaklaşık 10-15 mm’lik doğru açıyla geçirmeyi ve herhangi bir sürükleme veya kazıma riskini azaltmayı unutmayın. Sıkı bir baskı uygulayın ve oluşan tüm çıkıntılar için fazla endişelenmeyin çünkü bunlar bir sonraki adımda giderilebilir. Duvarın üzerinden geçerken deliklere yakından bakın ve malanızın basıncına rağmen delikler dolmuyorsa, deliğe daha fazla sıva sürülebilir ve düzleştirilebilir. Bu aşamada deliklerin çoğunu doldurmak önemli olsa da, yine fazla zaman ayırmayın ve alçınızı kurumaya bırakın.

5. Aşama

Burası, malanızla sıkı bir baskı uygulayarak sıvadaki çıkıntıları çıkardığınız yerdir. Alçı oldukça sağlamsa ve itilmesi kolay değilse, malanızın açısını duvara genişletebilirsiniz, ancak sıvayı kazımamaya dikkat edin.

6. Aşama

Sıvanın altı aşamasının son kısmı, size güzel, hatta hafif cilalı bir yüzey bırakmalıdır. Alçı kurudukça kararmaya başladığında başlar. Bu, bitirmek için malayı tüm duvar üzerinde sıkı bir basınçla çalıştırabileceğiniz yerdir. Ve işiniz bitti!